Takzvaný Islamský štát (IS) sa v sobotu prihlásil k zodpovednosti za bombový útok na autobus v afganskej metropole Kábul, pri ktorom zahynula jedna žena a ďalšie tri osoby utrpeli zranenia. Informovala o tom v nedeľu agentúra AFP.

Ramadán ich od útokov neodradil

V priebehu posledných dvoch týždňov moslimského pôstneho mesiaca ramadán, ktorý sa končí v nedeľu, boli v Afganistane zabité alebo zranené pri teroristických útokoch desiatky ľudí.

V piatok prišlo o život desať ľudí pri bombovom útoku na mešitu v šiestom kábulskom obvode. Mešita bola v tom čase plná, keďže na posledné piatkové modlitby počas ramadánu prišli stovky veriacich. K tomuto útoku sa zatiaľ neprihlásila žiadna skupina.

IS sa v posledných týždňoch prihlásil k niekoľkým bombovým útokom. Predstavitelia vládnuceho Talibanu trvajú na tom, že ich sily IS porazili, no analytici tvrdia, že táto džihádistická skupina zostáva kľúčovou hrozbou pre bezpečnosť krajiny.

Útok na plynovod

Plynovod na zemný plyn vyhodili v sobotu v nepokojmi zmietanej egyptskej severnej časti Sinajského polostrova do povetria s najväčšou pravdepodobnosťou militanti z teroristickej organizácie Islamský štát. Napísala o tom v nedeľu agentúra AP s odvolaním s na miestne bezpečnostné zdroje.

Útok islamistických extrémistov, ktorí podmínovali časť plynovodu v meste Bir al-Abd, si nevyžiadal obete na ľudských životoch, vznikol len požiar.

K zodpovednosti za atentát sa bezprostredne síce neprihlásila nijaká organizovaná skupina, avšak viacero podobných útokov na plynovody prechádzajúce medzi Egyptom a územím Jordánska a Izraela spáchali v nedávnej minulosti členovia miestnej odnože Islamského štátu.

Rozsiahla operácia

Egyptské bezpečnostné zložky i armáda bojujú proti islamistom na severe Sinajského polostrova už celé roky. A útoky moslimských extrémistov na objekty, ale aj na policajtov a vojakov sa ešte zintenzívnili po tom, čo bol v Egypte pred necelými deviatimi rokmi zosadený islamistický prezident Muhammad Mursí.

Súčasný prezident republiky Abdal Fattáh Sísí spustil však pred štyrmi rokmi proti islamistickým fundamentalistom na Sinajskom polostrove rozsiahlu bezpečnostnú operáciu.

Ďalšie dôležité správy

PK 39 Kábul - Talibanskí bojovníci hliadkujú na mieste explózie pri škole v afgánskom Kábule v utorok 19. apríla 2022. Najmenej sedem detí utrpelo v utorok v afganskom hlavnom meste Kábul zranenia pri výbuchoch zacielených na vzdelávacie zariadenia, oznámila polícia. Výbuchy zaznamenali v prevažne šiitmi obývanej časti mesta. FOTO TASR/AP

Taliban fighters stand guard at the site of an explosion in front of a school, in Kabul, Afghanistan, Tuesday, April 19, 2022. An Afghan police spokesman says
Neprehliadnite

Mešitu v Kábule zasiahol silný výbuch, zahynulo najmenej desať ľudí