• Vo veku 91 rokov popoludní v Bratislave skonal známy slovenský herec Ladislav Chudík.

 • Slovensko pripravuje zrušenie svojich veľvyslanectiev v Iraku a Sýrii. Dôvodom je napätá bezpečnostná situácia v oboch krajinách a tiež vysoké náklady na prevádzku ambasády v irackej metropole Bagdad, uviedlo ministerstvo zahraničia.

 • Ministerstvo práce už predložilo do pripomienkového konania návrh novely zákona o príspevku na starostlivosť o dieťa. Novelou zákona by sa mala od začiatku budúceho roka zvýšiť maximálna suma príspevku na starostlivosť o dieťa zo súčasných 230 eur na 280 eur. Na 280 eur sa má zvýšiť maximálna suma príspevku v prípade, ak starostlivosť dieťaťu vo veku do troch rokov zabezpečuje súkromné zariadenie alebo fyzická osoba na základe živnosti. Od budúceho roka by mali pritom úrady práce poskytovať príspevok aj tomu rodičovi, ktorý dá dieťa do štátnej alebo obecnej materskej školy, a to vo výške príspevkov rodiča. Takýto príspevok bude môcť dosiahnuť najviac 80 eur mesačne.

 • Suma materskej dávky sa od začiatku budúceho roka zvýši zo súčasných 65 % na 70 % z hrubej mzdy zamestnanca, resp. z vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení, ktorú predložilo ministerstvo práce a sociálnych vecí do pripomienkového konania.

 • Britský premiér David Cameron vyslovil varovanie, že militanti z extrémistickej organizácie Islamský štát pôsobiaci v Sýrii a Iraku plánujú konkrétne útoky proti Británii a predstavujú existenčnú hrozbu pre Západ. Informovala o tom agentúra Reuters. „V Iraku a Sýrii sú ľudia, ktorí plánujú vykonať strašné činy v Británii a inde. Pokiaľ bude IS v týchto dvoch krajinách existovať, sme v ohrození,“ uviedol pre BBC britský premiér.

  Islamský štát má plánovať v Británii strašné útoky

  Zdroj: SITA / AP • Číňania sa ešte definitívne nerozhodli, či zabojujú o predávaný 66-percentný podiel Slovenských elektrární. Spoločnosť China National Nuclear Corporation uviedla, že zatiaľ len zvažuje predloženie ponuky na kúpu podielu v najväčšom slovenskom výrobcovi elektriny, ktorý drží talianska spoločnosť Enel. Doteraz však v tejto súvislosti neprijala definitívne rozhodnutie.

 • Od 25. do 28. júna zadržali na našom území 89 cudzincov, z toho šestnásť detí. Zo Sýrie bolo osem rodín a jedna pochádzala z Iraku. Ako informoval Martin Wäldl z Prezídia PZ, podľa štátnej príslušnosti bolo zo Sýrie 59 osôb, osem z Iraku, sedem zadržaných bolo z Afganistanu, šesť zo Sudánu, traja boli z Indie, dvaja z Pobrežia Slonoviny. Po jednom utečencovi bolo z krajín Guinea, Haiti, Bangladéš a Burkina Faso. Začaté už bolo konanie o ich vrátení do krajín, z ktorých na Slovensko prišli.

 • O predĺženie finančnej pomoci o jeden mesiac žiada grécky minister financií Yanis Varoufakis v liste, ktorý poslal Euroskupine. Pripomína, že európske právo neumožňuje vystúpenie z menovej únie. Grécko potrebuje predĺžiť pomoc, ktorá vyprší 30. júna, aby vláda prihliadla na výsledok referenda o požiadavkách veriteľov, píše v liste, ktorého kópiu dostal predseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem.

 • Stále existuje šanca pre Grécko na prijatie ponuky zostať v eurozóne, ak však Atény túto ponuku neprijmú, nebude to koniec sveta. Pre denník Handelsblatt to povedal európsky komisár Günther Oettinger. Zároveň dodal, že ak Grécko eurozónu opustí, teda ak nastane takzvaný grexit, krajina by sa mohla revitalizovať do desiatich rokov do takej miery, že „návrat do menovej únie by bol určite možný“.

 • Európska komisia Grécku schválila zavedenie kapitálových kontrol. Stabilita finančného a bankového systému je pre Grécko v súčasných podmienkach záležitosťou prvoradého verejného významu a zavedenie dočasných obmedzení kapitálových tokov sa preto zdá byť opodstatneným, uviedol vo vyhlásení eurokomisár pre finančnú stabilitu, finančné služby a kapitálové trhy Jonathan Hill. Grécko v nedeľu zatvorilo banky a zaviedlo kontroly pohybu kapitálu. Po krachu rozhovorov o riešení gréckej dlhovej krízy je finančný systém krajiny pod veľkým tlakom.

 • Švajčiarske experimentálne lietadlo Solar Impulse 2 (Si2) odštartovalo v noci z Japonska po mesačnej prestávke, vynútenej nepriaznivým počasím a poškodením jedného z krídel. Solárne lietadlo vzlietlo krátko po 03.00 h miestneho času (v nedeľu po 20.00 h SELČ) z malého letiska v stredojaponskom meste Nagoja. Ďalšou zastávkou na jeho 35-tisíc kilometrov dlhej ceste okolo zemegule majú byť Havajské ostrovy. Ambiciózny let okolo sveta odštartoval 9. marca v Abú Zabí, metropole Spojených arabských emirátov. Nepriaznivé počasie počas letu z východočínskeho mesta Nanking však 1. júna prinútilo Si2 pristáť v Japonsku, kde mu vietor krátko nato poškodil balančné krídelko na okraji pravého krídla.
 • TREND_24_kruh_logo
  TREND_24_kruh_logo

  Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.

  Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.