Džihádistická organizácia Islamský štát (IS) pokračuje vo svojej globálnej expanzii najmä vďaka podpore približne 20 pridružených militantným skupinám a sieťam. Táto expanzia pokračuje aj napriek tomu, IS bol vytlačený zo Sýrie a niekoľko jeho vodcov a vplyvných veliteľov bolo zabitých. Miller uviedol, že IS je momentálne najsilnejší v Afrike, čo dokazuje aj útok v Nigeri spred mesiaca, ku ktorému sa miestna odnož IS priznala tento štvrtok. V hľadáčiku IS sú však aj ciele v krajinách západného sveta.

Útokom na ne podľa Millera bránia účinné preventívne aktivity centier na boj proti terorizmu v tých-ktorých západných štátoch. IS za posledných šesť rokov podľa Millera opakovane preukázala svoju schopnosť spamätať sa z veľkých strát tým, že sa spolieha na káder skúsených veliteľov na strednej úrovni, rozsiahle siete v podzemnom hnutí a na zmiernenie boja proti terorizmu.

Turecká operácia v Sýrii začiatok
Neprehliadnite

K útoku v tuniskom letovisku Súsa sa prihlásil Islamský štát

Ako príklad Miller uviedol, že od zabitia lídra IS abú Bakra Baghdádího a viacerých ďalších významných veliteľov IS bol jeho nový vodca Amír Muhammad Abdal Rahmán Mawlí Salbí schopný viesť a plánovať nové útoky svojich odnoží. Jedným z nich bol spomínaný útok v Nigeri z 9. augusta, pri ktorom prišlo o život šesť francúzskych humanitárnych pracovníkov a ich dvaja miestni sprievodcovia. V Sýrii a Iraku IS podniká stabilný počet atentátov a mínometných či bombových útokov, ktorých terčom sú najmä príslušníci vládnych bezpečnostných zložiek.

Miller dodal, že svoje úspešné operácie IS využíva na propagandu v poodbe vidí šírených na sociálnych sieťach a ako dôkaz toho, že džihádisti sú stále organizovaní a aktívni, aj keď boli vlani vyhnaní zo svojho samozvaného sýrsko-irackého kalifátu. Momentálne sa IS zameriava na oslobodenie tisícov členov IS a ich rodín zo zadržiavacích táborov na severovýchode Sýrie, a to v situácii, keď na medzinárodnej úrovni neexistuje proces, v ktorého rámci by sa koordinovane rozhodlo o ich ďalšom osude. Konkurent IS , teroristická sieť al-Káida, ktorá bola za útokom na USA z 11. septembra 2001, bol oslabený stratou vodcov a kľúčových postáv, zostáva však silný, uviedol Miller.

EBE 19 Ankara - Na snímke zľava líbyjský premiér Fajíz Sarrádž a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan počas tlačovej konferencie po stretnutí v tureckej Ankare 4. júna 2020. Medzinárodne uznaná líbyjská vláda národnej jednoty je
Neprehliadnite

Erdogan: Turecké jednotky zostanú v Sýrii, „pokým nebudú Sýrčania slobodní"

Miller uviedol, že odnože al-Káidy v Jemene a Afrike si zachovávajú schopnosť vykonávať smrtiace útoky, ale jej podskupiny v Indii a Pakistane boli výrazne oslabené. V Afganistane pôsobí len ,,niekoľko desiatok bojovníkov, ktorí sa primárne zameriavajú na svoje prežitie," dodal Miller. Podľa dohody, ktorú fundamentalistické hnutie Taliban podpísalo s USA vo februári tohto roku, sa povstalci zaviazali, že zabránia al-Káide vo využívaní Afganistanu ako bezpečného útočiska na plánovanie svojich útokov. Napriek tejto dohode však džihádistická skupina udržuje úzke vzťahy s afganskými povstalcami, uviedol v stredu Pentagón.