Známy ekonóm Nassim Nicolas Taleb sa nemá problém vyjadrovať k čomukoľvek – vyjadruje sa k finančným trhom, politike, názor má aj na riziká modifikovaných potravín (GMO), ale najnovšie sa pustil do kritiky Islamského štátu (ISIS).

Komentár, ktorý zverejnil server Politico.eu, trafil základný dôvod, prečo ISIS na Blízkom východe tak expanduje a úspešne naberá nových bojovníkov. „Politici a pomaly zmýšľajúci úradníci nechali hlúpo terorizmus narastať a ignorovali jeho korene,“ píše N. Taleb.

Pred pár dňami sa britský premiér David Cameron pochválil, že spojenci zabili náletmi britského džihádistu Johna (pravým menom Mohammed Emwazi), ktorý sa podieľal na zverstvách Islamského štátu. Medzi jeho obete patrili napríklad americkí novinári James Foley a Steven Sotloff, ale aj britskí humanitárni pracovníci David Haines a Alan Henning, ktorých popravu s kolegami nafilmovali.

Saudi podporujú wahábizmus

Západ sa takýmto spôsobom zameriava na aktívny boj proti Islamskému štátu na území Iraku a Sýrie, ale akosi zabudol, že problém s extrémizmom vznikol úplne inde. Problémom je na ropu bohatá Saudská Arábia, ktorá podporuje a legitimizuje takéto násilie. V tejto krajine sa nachádza fanatická „wahábistická“ odnož islamu, ktorej učenie už na školách Saudi ticho podporujú a financujú.

Saudská Arábia nemá ústavu ani volený parlament a platí v nej islamské právo šaría, ktoré sa uplatňuje chladnokrvnou krutosťou - najmä vďaka wahábizmu ako štátnej interpretácii islamu. Saudská Arábia je jednou z najkrutejších diktatúr sveta, ktorá sa momentálne kvôli poklesu ceny ropy ekonomicky kolíše, ale napriek tomu má so Západom vrelé vzťahy.

Vo vnútri krajiny ale bujnie extrémistické ponímanie islamu, ktoré sa vo svete ticho ignoruje. O krutosti saudskoarabského režimu sa naposledy presvedčil aktivista Raif Badáví. Založil stránku, kde mohli Saudi slobodne diskutovať o rôznych otázkach. Režimu webstránka stačila na to, aby dostal natvrdo desať rokov, nariadili mu tisíc rán bičom a udelili pokutu v prepočte vyše 200-tisíc eur.

Wahábizmus bol dlhší čas regionálnym úkazom islamského sveta (vznikol v 18. storočí pod vedením Muhammada ibn Abd al-Wahhába, ktorý je považovaný za prvého extrémistu a dodnes sa nezmenil).

„Abd al-Wahhab si vyžadoval podradenosť. Tvrdil, že všetci moslimovia musia prisahať vernosť jedinému vodcovi (kalifovi) a tí, ktorí by sa nepodvolili, musia zomrieť, ich ženy a dcéry majú byť zneuctené a ich majetky skonfiškované,“ píše odborník na islamský extrémizmus Alastair Crooke. Ešte v 18. storočí počas svojho života napísal Abd al-Wahháb zoznam, na ktorom boli aj šiíti a ďalšie podskupiny islamu. Všetci ich vyznávači mohli byť podľa wahábizmu zavraždení, lebo neboli pravými moslimami. Presne to isté teraz tvrdí Islamský štát.

Wahábizmus bol odsúdený na izolovaný život v arabskej púšti, ale potom do neho vstúpili ropné peniaze. Podpora a šírenie učenia neostalo len v Saudskej Arábii, ale postupne sa rozšírilo do zahraničia – hlavne do chudobnejších arabských krajín ako India, Bangladéš či Pakistan, ktoré mali ekonomické problémy.

Len do šírenia wahábizmu cez islamské školy a stavbu nových mešít v Indii mali Saudi naliať za posledných desať rokov najmenej 244 miliónov dolárov. V týchto ľahko dostupných a lacných školách, ktoré sú často v chudobných oblastiach Blízkeho východu a Ázie pre školákov jediným zdrojom informácií, sa musia deti učiť memorovať Korán a môže ísť o primárne semeniská fanatizmu.

Spojenec Západu je aj najväčším nepriateľom

Problémom nie sú len Saudi, ale aj bohaté štáty ako Katar, Kuvajt či Spojené arabské emiráty, ktorým je mentalita ISIS podobná. Vlani americký viceprezident Joe Biden na to otvorene upozornil: „Naši spojenci v regióne sú naším najväčším problémom v Sýrii. Turci boli veľkí priatelia, Saudi, Spojené arabské emiráty, a tak ďalej. Čo však stvárali? Naliali stovky miliónov dolárov a desiatky ton zbraní každému, kto bojoval proti Asadovi (prezidentovi Sýrie) – aj al-Nusre aj al-Káide,“ povedal viceprezident podľa portálu Huffington Post.

Portál sa odkazuje aj na najnovšiu správu o útokoch na newyorské dvojičky 9/11, ktorá jasne poukazuje, že extrémistov financovala Saudská Arábia. „ISIS je produktom saudských ideálov, saudských peňazí a saudskej organizačnej podpory, hoci teraz predstierajú, že sú výrazne proti ISIS,“ povedal senátor Floridy Bob Graham, člen vyšetrovacieho tímu, ktorý mal objasniť útoky na USA.

Západ voči Saudskej Arábii nezasahuje, pretože ropná veľmoc sa navonok tvári ako západný spojenec, ktorý proti ISIS aktívne bojuje. Navyše Saudi sú nepísanou hlavou celej Organizácie štátov exportujúcich ropu (OPEC) a znepriateliť si ich spôsobí v regióny viac škody ako úžitku. Kým Saudská Arábia sa snaží vo svojom vnútri nastoľovať poriadok tvrdou rukou, aby chránili svoju vieru a náboženské presvedčenia, v diplomatických kruhoch vystupujú ako liberáli, ktorí sú obyčajnými (bohatými) ľuďmi, chápajúcimi problémy terorizmu, povedal denníku Guardian analytik Ali al-Ahmed.

Saudská Arábia financovala podľa predsedu Zahraničného výboru NR SR Františka Šebeja neprehľadnú sieť charitatívnych organizácií. Veľká časť z nich má však dokázateľný podiel na financovaní teroru vrátane siete al-Kaída. Prípadom je WAMY (World Assembly of Muslim Youth), ktorej pobočku v USA založil brat Usámu bin Ládina Abdullah. Ďalšia charitatívna organizácia al-Haramain má pobočky na celom svete, a tie v Bosne a Somálsku boli označené vyšetrovateľmi za priamy zdroj financovania teroru. Podobne Saudmi financovaná IIRO (International Islamic Relief Organisation).

Islam považuje zakat, teda milodary moslimom, ktorí to potrebujú, za jeden z pilierov viery a saudskí boháči do nich investujú obrovské peniaze. „Časť z nich ide naozaj na charitu, finančné toky sú však absolútne nekontrolovateľné. Nehovoriac o tom, že saudské peniaze plynú už desaťročia aj do takých organizácií, ako sú palestínsky Hamas alebo Moslimské bratstvo v Egypte,“ dodal F. Šebej.

Útoky spojencov náletmi dronov je len plátanie dlhoročných problémov a chabý politický odkaz, že Západ niečo robí, aby zastavil ISIS. Tento postup je však podľa kritikov neúčinný, keďže v regióne sa školia milióny mladých ľudí v náboženských školách (madrasach), ktoré sú financované cez dary od ropných štátov a majú komplikované pozadie cez mimovládne organizácie.

Saudská Arábia si už sama uvedomuje, že ISIS môže byť hrozbou aj pre ňu. Rozdiel medzi Islamským štátom a wahábizmom je v tom, že ISIS neuznáva sunitského vládcu a jeho moc. Práve tento rozdiel medzi wahábizmom a Islamským štátom by mal byť podľa bývalýho agenta britskej MI6 Alastair Crooka varovným signálom, že ISIS predstavuje hrozbu aj pre Saudskú Arábiu, ktorej vládnu suniti. Samotní predstavitelia Saudskej Arábie sú v otázke ISIS rozporuplní - niektorí z nich chcú proti džihádistom zasiahnuť, iní ich naopak podporujú.

Saudská Arábia začala na začiatku roka na hraniciach s Irakom stavať takmer tisíc kilometrov dlhý múr. Má ju ochrániť pred Islamským štátom po tom, ako sa ISIS vyhrážal, že dobyje Mekku a Medinu, najposvätnejšie miesta islamu. Saudská Arábia tak nepriamo s inými ropnými štátmi vytvorila nepriateľa, ktorý teraz bojuje proti vlastnému stvoriteľovi.