Írsky premiér Micheál Martin v sobotu oficiálne odstúpil zo svojej funkcie. Na čele írskej vlády ho má v rámci rotácie nahradiť Leo Varadkar, ktorého ešte musí potvrdiť parlament v Dubline.

Varadkar, líder liberálnej strany Fine Gael, nahrádza vo funkcii kresťanského demokrata a vodcu strany Fianna Fáil Martina na základe plánovaných podmienok koaličnej dohody uzavretej v roku 2020.

Martin oficiálne odovzdal svoju demisiu írskemu prezidentovi Michaelovi D. Higginsovi v prezidentskej rezidencii v Dubline. Povedal, že pre neho bola česť slúžiť ako premiér, a že sa „teší na druhú fázu tejto vlády“.

Politik z grófstva Cork viedol krajinu v čase najhoršej fázy pandémie ochorenia covid-19 a krízy životných nákladov. Riešil tiež napäté výmeny názorov s Britániou v spojitosti s protokolom o Írsku a Severnom Írsku, ktorý je súčasťou pobrexitovej dohody medzi EÚ a Britániou.

Dve hlavné politické strany, Fianna Fáil a Fine Gael, vytvorili v roku 2020 po parlamentných voľbách koaličnú vládu so Stranou zelených.

Varadkar stál na čele vlády už v rokoch 2017 až 2020. Bol vtedy najmladším ministerským predsedom v dejinách Írskej republiky a zároveň prvým, ktorý sa verejne prihlásil k svojej homosexuálnej orientácii, píše agentúra AP.

Ďalšie dôležité správy

WA 35 Brusel - Írsky premiér Michael Martin prichádza na druhý a záverečný deň mimoriadneho summitu prezidentov a premiérov krajín Európskej únie o vojne na Ukrajine a energetickej situácii v EÚ v Bruseli v utorok 31. mája 2022. FOTO TASR/AP

Ireland's Prime Minister Micheal Martin arrives for the second day's session of an extraordinary meeting of EU leaders to discuss Ukraine, energy and food security at the Europa building in Brussels, Tuesday, May 31, 2022. (AP Photo/Geert Vanden Wijngaert)
Neprehliadnite

Írsky premiér ocenil Sunakov prístup k riešeniu situácie po brexite