Írsky minister zahraničných vecí Simon Coveney v pondelok vyhlásil, že Rusko plánuje usporiadať taktické vojenské cvičenia pri pobreží jeho krajiny, ale tento krok nie je vítaný vzhľadom na zvýšené napätie a neistotu, či chce Moskva podniknúť inváziu na Ukrajinu. Informácie priniesla tlačová agentúra AP.

Írom chýba právomoc

Coveney novinárom v Bruseli povedal, že cvičenia sa majú konať 240 kilometrov od juhozápadného pobrežia Írska, v medzinárodných vodách, ale takisto vo výlučnej ekonomickej zóne Írska.

„Nemáme právomoc zabrániť tomu, aby sa to stalo, ale určite som jasne ruskému veľvyslancovi v Írsku povedal, že to nie je vítané," uviedol Coveney, keď pricestoval do Bruselu na rozhovory so svojimi kolegami z EÚ, ktoré budú zamerané na Rusko a Ukrajinu.

Nie je vhodný čas

„Toto nie je vhodný čas na zvyšovanie vojenskej aktivity a napätia - vzhľadom na to, čo sa deje s Ukrajinou a na Ukrajine," dodal írsky minister.

Uznal, že Rusko môže uskutočniť taktické cvičenia v medzinárodných vodách, „ale fakt, že si pre cvičenia vybralo lokalitu na západných hraniciach, ak chcete, tak na hraniciach Európskej únie, pri írskom pobreží, nie je z nášho pohľadu práve teraz jednoducho vítaná vec a je neželaná, predovšetkým v nasledujúcich týždňoch".

EÚ je jednotná a spolupracuje s USA

Ministri zahraničných vecí EÚ sa v pondelok stretávajú s cieľom znovu ukázať odhodlanie a jednotu v otázke Ukrajiny. Vládne totiž silná neistota ohľadne toho, či má ruský prezident Vladimir Putin v úmysle zaútočiť na Ukrajinu.

„Všetci členovia Európskej únie sú jednotní. Prejavujeme bezprecedentnú jednotu voči situácii na Ukrajine a intenzívne sa koordinujeme so Spojenými štátmi," povedal novinárom v Bruseli šéf diplomacie EÚ Josep Borrell.

Počas dňa sa k rokovaniam ministrov virtuálne pripojí aj šéf americkej diplomacie Antony Blinken. Ministri znovu v mene Európy odsúdia zhromažďovanie ruských vojakov pri Ukrajine, kde sa nachádza okolo 100-tisíc týchto vojakov, tanky, delostrelectvo a ťažké zbrane, píše AP.

Hrozba masívnych následkov

Ministri zároveň znovu vyzvú na dialóg, predovšetkým prostredníctvom Normandského formátu, ktorý pomohol zmierniť nepriateľské akcie aj v roku 2015 - rok po tom, čo Putin nariadil anektovanie ukrajinského Krymského polostrova. Ministri budú varovať, že ak sa Putin opäť pohne na Ukrajinu, Rusko bude čeliť „masívnym následkom a zaplatí vysokú cenu". Táto cena by mala finančnú a politickú povahu. EÚ tvrdí, že je pripravená uvaliť na Rusko prísne sankcie do niekoľkých dní od útoku.

Ďalšie dôležité správy

WA 41 Severomorsk - Ruskí  námorníci hliadkujú na palube jadrového raketového krížnika Peter Veľký na arktickej základni v Severomorsku vo štvrtok 13. mája 2021.  FOTO TASR/AP

 Russian sailors stand guard at the Northern Fleet's flagship, the Pyotr Veilikiy (Peter the Great) missile cruiser, at its Arctic base of Severomorsk, Russia, Thursday, May 13, 2021. Adm. Alexander Moiseyev, the commander of Russia's Northern Fleet griped Thursday about increased NATO's military activities near the count
Neprehliadnite

Rusko presúva vojakov aj v Atlantiku. Uskutoční manévre neďaleko pobrežia Írska