Vyhlásila to v nedeľňajšom rozhovore pre spravodajskú stanicu Sky News írska ministerka spravodlivosti Helen McEnteeová.

Britská vláda v pondelok oznámila, že predloží legislatívny návrh, ktorý zámerne porušuje vlani podpísanú dohodu o odchode Spojeného kráľovstva z EÚ. Zmeny sa týkajú tzv. írskej poistky. Podľa EÚ však tieto plánované zmeny predstavujú porušenie medzinárodného práva.

EÚ podľa Johsnona hrozí zavedením colnej hranice v Írskom mori, ktorá by oddelila Severné Írsko od zvyšku Spojeného kráľovstva, pripomenula BBC. "Jednoducho to nie je pravda," citovala McEnteeovú v tejto súvislosti agentúra AFP. „Akékoľvek domnienky, že to vytvorí novú hranicu, sú jednoducho nepravdivé,“ uviedla.

KK33 Londýn - Britský premiér Boris Johnson máva novinárom po príchode na Downing Street 10 po zasadnutí vládneho kabinetu 21. júla 2020 v Londýne. FOTO TASR/AP
British Prime Minister Boris Johnson turns round and waves at the media as he walks into 10 Downing Street, after attending a cabinet meeting at the Foreign Office in London, Tuesday, July 21, 2020. (AP Photo/Matt Dunham)
Neprehliadnite

Johnson pri brexite neustúpi. Rozchod bez obchodnej dohody označil za „dobrý výsledok“

Zmeny ohrozujú mierový proces

Dohoda takisto "zabezpečuje integritu Severného Írska ako súčasti Spojeného kráľovstva", dodala McEnteeová s tým, že „nevidíme nijaký druh novovznikajúcej hranice“.

B. Johnson v sobotňajšom vydaní novín Daily Telegraph obvinil EÚ, že zavádzaním "blokády" potravín medzi Britániou a Írskom hrozí Británii rozdelením.

Postoj EÚ podľa B. Johnsona oprávňuje jeho vládu zaviesť novú legislatívu obsahujúce zmeny v dohode o brexite. Navrhované zmeny kritizovala EÚ, bývalí britskí premiéri John Major a Tony Blair či britskí poslanci.

Major a Blair uviedli, že zmeny ohrozujú mierový proces v Severnom Írsku, obchodné rokovania, ako aj integritu Spojeného kráľovstva, píše denník The Guardian.