Írsko dúfa, že bude čoskoro môcť zaviesť legislatívu vyžadujúcu na fľašiach s alkoholom, vrátane vína, varovné etikety o možnej škodlivosti pre zdravie, podobné tým, ktoré už figurujú na škatuľkách cigariet.

Viaceré krajiny sú proti

Server Euractiv v tejto súvislosti napísal, že írsku vládu potešilo aj „trochu prekvapilo“, že Európska komisia nemá pripomienky k návrhu írskej legislatívy strán varovných etikiet pre alkohol.

Viaceré členské krajiny EÚ, na čele s Talianskom, Francúzskom a Španielskom, podľa serveru Euractiv v pondelok na zasadnutí ministrov pôdohospodárstva proti írskemu plánu opäť protestovali. Každá takáto vnútroštátna regulácia totiž môže narušiť jednotný trh, keďže vytvára rôzne trhové pravidlá a požiadavky pre firmy v danom odvetví. Podľa agentúry ANSA je proti írskemu návrhu varovných nálepiek tiež Grécko, Portugalsko či Chorvátsko.

„Je jasné, že to, čo robíme, určitým spôsobom narúša jednotný trh,“ pripustila v stredu Claire Gordonová z írskeho ministerstva zdravotníctva. „Sme veľmi radi a naozaj trochu prekvapení - trochu prekvapení je slabý výraz - že naše návrhy prešli úspešne hodnotiacim procesom v EÚ,“ dodala Gordonová, ktorá súhlas z Bruselu označila za ďalší dôležitý krok k prijatiu pravidiel v Írsku. Gordonová dúfa, že nová írska legislatíva by mohla byť spustená do dvoch či troch mesiacov.

Návrh ešte nemá zelenú

Írsko však musí tiež informovať Svetovú obchodnú organizáciu, pretože systém nálepiek by sa mohol považovať za prekážku medzinárodného obchodu.

Ak írska legislatíva nadobudne účinnosť, budú na fľašiach alkoholu predávaných v Írsku tri varovania: jedno všeobecné informujúce o rizikách väčšej konzumácie alkoholu, druhé varujúce pred jeho užívaním u tehotnej ženy a tretie informujúce o súvislosti alkoholu s rakovinou pečene.

Dôrazne proti sa tento týždeň postavil napríklad taliansky minister pôdohospodárstva Francesco Lollobrigida. „Nebránime žiadnej loby, chránime pracovný trh a ekonomiku, ale aj národnú kultúru,“ povedal Lollobrigida s tým, že víno by sa malo v tomto ohľade posudzovať samostatne. Súhlasí, že priveľa alkoholu má škodlivé účinky. Dodáva ale tiež, že mnohí experti hovoria tiež o pozitívnych účinkoch vína, ak nie je konzumované vo veľkom množstve. Minister Lollobrigida tiež zdôraznil, že víno má menšie percento alkoholu ako destiláty a že obsahuje napríklad aj zdraviu prospešné triesloviny.

Ďalšie dôležité správy

Reštaurácia Under je zároveň najväčšou podvodnou reštauráciou na svete.
Neprehliadnite

Za neškodné emotikony strata licencie. Nórsko príliš lipne na zákaze reklamy na alkohol