Taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani označil plán Írska umiestňovať na obaly vín, pív, alkoholických nápojov a cigariet zdravotné varovania za „absurdný“. Reagoval tak na protesty zo strany talianskych vinárov.

Rozhodnutie Írska uverejňovať na obale všetkých alkoholických nápojov vrátane talianskych vín zdravotné varovanie je absurdné,“ uviedol Tajani na Twitteri a dodal, že takéto nariadenie „ignoruje rozdiel medzi striedmou konzumáciou a nadmerným pitím alkoholu“.

Tajani tiež vyhlásil, že požiada Európsku komisiu, aby podala sťažnosť Svetovej obchodnej organizácii (WTO).

Eurokomisia nevzniesla námietky

Vláda v Dubline informovala EK o svojom pláne umiestniť na obaly tabakových výrobkov a rôznych druhov alkoholických nápojov varovania pred možným vznikom rakoviny či ochorení pečene vlani v júni. Eurokomisia nevyužila šesťmesačné moratórium na to, aby voči tomuto rozhodnutiu vzniesla námietky, a to napriek protestom zo strany Talianska, Francúzska, Španielska a ďalších šiestich štátov EÚ.

Coldiretti: Ide o priamy útok na Taliansko

Talianski vinári sa obávajú, že krokom Írska by sa mohli inšpirovať ďalšie krajiny a zaviesť podobné opatrenia. Tamojší poľnohospodársky zväz Coldiretti írsky plán označil za „priamy útok na Taliansko, ktoré je hlavným výrobcom a vývozcom vína“.

Nesúhlas vyjadrila aj Talianska vinárska asociácia (UIV) a taliansky minister poľnohospodárstva Luigi D'Eramo, podľa ktorého je víno „súčasťou dejín a kultúry Talianska a rovnako aj súčasťou stredomorského jedálnička“. Dôležitá je podľa neho kvalita jednotlivých výrobkov a ich konzumácia v primeranej miere. Víno a pivo podľa D'Erama „nemožno porovnávať s tvrdým alkoholom a fajčením“.

Ďalšie dôležité správy

Neprehliadnite

Odpudzujúce obrázky budú možno aj na tvrdom alkohole, liehovarníci s tým nesúhlasia