Horná komora parlamentu Írskej republiky v stredu schválila vyhlásenie, ktoré označuje ,,nelegálnu" ruskú inváziu na Ukrajinu za ,,akt genocídy". Oznámil to v stredu večer na Twitteri predseda írskeho Senátu Mark Daly. Šesťdesiatčlenný Seanad Éireann prijal príslušnú rezolúciu jednomyseľne.

Právo nezávislej a suverénnej Ukrajiny

Vyhlásenie, ktorého text bol zverejnený na stránke írskeho parlamentu, podporuje právo nezávislej a suverénnej Ukrajiny slobodne si vybrať, do akých politických a vojenských zoskupení chce patriť.

Ruská invázia na Ukrajinu bola podľa írskych senátorov ničím nevyprovokovaným aktom, ktorý sa udial v zjavnom rozpore s medzinárodným právom.

Genocída a barbarské zločiny

Ruská armáda na Ukrajine opakovane útočí aj ťažkými zbraňami na civilné ciele a jej ostreľovači strieľajú aj na obyvateľov utekajúcich z horiacich domov. ,,Ruské vojenské a polovojenské sily počas invázie vykonávajú genocídu," píše sa vo vyhlásení.

Vojaci Ruskej federácie sa podľa írskych senátorov dopúšťajú aj ,,barbarských činov vraždenia, znásilňovania a znesväcovania mŕtvol". Putin sa pritom snaží počínanie svojich vojakov ospravedlniť alebo zatajiť prostredníctvom šírenia propagandy a lží.

,,Skutky páchané ruskou armádou napĺňajú kritériá pre genocídu, ako sú uvedené v Dohovore OSN o zamedzení a trestaní zločinu genocídy," píše sa v rezolúcii členov Senátu Írskej republiky.

Zodpovednosť majú politickí lídri Ruska

Zároveň sa v nej vyjadruje presvedčenie, že za zločiny páchané na Ukrajine treba vyvodiť zodpovednosť voči politickým lídrom Ruskej federácie.

Podobné vyhlásenia prijali v posledných týždňoch aj zákonodarcovia v Kanade, Estónsku, Lotyšsku, Litve, Poľsku či v Českej republike.

Ďalšie dôležité správy

Príslušníci ruských jednotiek hliadkujú pred vstupom do hydroelektrárne na rieke Dneper v Chersonskej oblasti, na juhu Ukrajiny 20. mája 2022. Ruské sily pokračovali v ostreľovaní frontovej línie. Ruské jednotky podnikli delostrelecké útoky na oblasti Cherson, Záporožie, Dnepropetrovsk a Mykolajiv.
Neprehliadnite

Zlomené rebrá, vyhrážanie aj falošná poprava. Ruskí vojaci mučia obyvateľov Chersonu