Ekonomika Írska zaznamenala v prvom štvrťroku medzikvartálny pokles, pričom tempo poklesu bolo omnoho výraznejšie, než naznačoval predbežný odhad. Navyše, štatistický úrad revidoval údaje aj za štvrtý kvartál, pričom aj za daný štvrťrok stanovil pokles. Írska ekonomika sa tak dostala do technickej recesie.

Hrubý domáci produkt (HDP) Írska klesol v prvom štvrťroku oproti predchádzajúcemu kvartálu o 4,6 percenta. Spresnené údaje sú tak omnoho horšie, než uvádzal predbežný odhad, ktorý poukazoval na pokles o 2,7 percenta.

Štatistický úrad spresnil údaje za štvrtý štvrťrok. Pôvodne udával rast o 0,3 percenta, teraz však stanovil pokles o 0,1 percenta. Dva kvartály poklesu po sebe tak predstavujú technickú recesiu. Analytici však upozorňujú, že udávaný pokles za štvrtý štvrťrok je minimálny a údaje môžu byť do mesiaca revidované zasa smerom nahor.

Vývoj írskej ekonomiky v prvom kvartáli výrazne ovplyvnili zhoršené podmienky pre nadnárodné firmy, z ktorých mnohé majú pre výhodnejšie dane sídlo v Dubline. Ich situáciu zhoršili kroky centrálnych bánk, ktoré sprísnili menovú politiku. To sa odrazilo na írskych sektoroch s dominanciou nadnárodných spoločností, ktoré v prvom štvrťroku zaznamenali najprudší pokles za päť rokov.

Ďalšie dôležité správy

Michael McGrath
Neprehliadnite

Írsko vyzýva ECB, aby bola pri zvyšovaní úrokových sadzieb opatrná