Irán má dostatok uránu na to, aby v priebehu niekoľkých týždňov vyrobil jadrovú bombu, povedal Rob Malley, osobitný vyslanec USA pre Irán, píše al-Arabíja.

„Bolo by to niečo, čo by sme sa dozvedeli, čo by sme videli a na čo by sme, ako vám je určite jasné, dosť ostro reagovali,“ povedal vyslanec v rozhovore pre rádio NPR.

Podľa Malleyho tvrdení Teherán zatiaľ neobnovil svoj program výroby jadrových zbraní, no pokrok krajiny v oblasti programu obohacovania uránu v ňom vyvoláva obavy.

Zoznam požiadaviek

Medzi Spojenými štátmi a Iránom minulý týždeň prebehlo ďalšie kolo nepriamych rokovaní. Tie na celé mesiace uviazli v mŕtvom bode, keďže Irán od Ameriky požadoval, aby odstránila iránske Revolučné gardy zo zoznamu teroristických organizácií. Malley obvinil Irán z toho, že si v rámci rokovaní diktuje požiadavky, ktoré nemajú s jadrovou dohodou nič spoločné.

Irán takisto požadoval záruky toho, že sa žiadna budúca americká administratíva nebude snažiť od dohody odstúpiť tak, ako počas vlády bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Malley zvalil vinu za súčasnú situáciu na Trumpovu administratívu a varoval, že Irán sa bude musieť rozhodnúť, či dohodu dosiahnuť chce alebo nie. „Skôr či neskôr sa budú musieť rozhodnúť, pretože v istej chvíli už dohoda nebude na programe dňa,“ povedal vyslanec.

Na záver dodal, že Washington si stále myslí, že dohoda by bola z hľadiska záujmov americkej národnej bezpečnosti prínosom.

Ďalšie dôležité správy

KK53 Orly - Francúzsky prezident Emmanuel Macron  hovorí pred odletom do Rumunska, kam navštívi tam dislokovaných francúzskych vojakov, na letisku Orly neďaleko Paríža 14. júna 2022. Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok vyzval voličov, aby v nadchádzajúcom druhom kole parlamentných volieb
Neprehliadnite

Lapid žiada Macrona o prísnejšiu dohodu o iránskom jadrovom programe