H. Rúhání povedal, že Spojené štáty musia zmeniť prístup k vlaňajšej dohode a začať sa podľa nej riadiť. Teherán dohodu uzatvoril so šiestimi mocnosťami a získal za obmedzenie jadrového programu zrušenie medzinárodných sankcií. „Ak nebudú Spojené štáty dohodu plniť, ešte viac tým oslabia svoju dôveryhodnosť,“ povedal H. Rúhání.

Iránsky prezident kritizoval americký najvyšší súd za rozhodnutie zabaviť časť iránskych peňazí zmrazených v rámci sankcií v USA a použiť ich na odškodnenie príbuzných obetí atentátov, s ktorými je Irán spájaný. Podľa H. Rúháního mali na rozhodnutie súdu vplyv sionistické kruhy.

Irán tvrdí, že USA vyvíjajú v rozpore s vlaňajšou dohodou tlak na veľké banky a odrádzajú ich od spolupráce s Iránom. H. Rúhání v OSN rovnako povedal, že ak by bola dohoda plnená, umožnilo by to vyriešiť komplikované medzinárodné problémy, v ktorých má Irán svoju úlohu, napríklad konflikt v Sýrii.

Saudskú Arábiu potom H. Rúhání obvinil z rozvracania regiónu, pretože Rijád podľa neho šíri „nenávistnú ideológiu a šliape po právach svojich susedov“. „Pokiaľ Rijád myslí vážne víziu regionálneho rozvoja a stability, potom musí s týmto rozvracaním skoncovať,“ povedal iránsky prezident.

Irán a Saudská Arábia prerušili diplomatické vzťahy začiatkom tohto roka, keď po poprave šiítského duchovného v Saudskej Arábii iránski demonštranti zaútočili na zastupiteľské úrady Saudskej Arábie v Iráne.