Iránska tlačová agentúra Fars uviedla, že príčinou havárie lietadla boli pravdepodobne technické problémy. Lietadlo typu Boeing 737-800 spoločnosti Ukraine International Airlines (UIA) smerujúce do ukrajinskej metropoly Kyjev sa zrútilo na predmestí Teheránu krátko po vzlete z Medzinárodného letiska imáma Chomejního.

Podľa internetovej stránky Flightradar24 stroj odštartoval z Teheránu o 03.42 h SEČ. Posledné údaje z jeho paluby zaznamenalo riadenie letovej prevádzky o 03.44 h SEČ.

„Je očividne nemožné, aby boli cestujúci“ z linky PS-752, „nažive“, citovala nemenovaného predstaviteľa iránskeho Červeného polmesiaca agentúra ISNA. 

Aktualizované o 9:30: Iránske pátracie tímy už objavili jednu z čiernych skriniek havarovaného ukrajinského lietadla. Podľa správ iránskych médií sa našla priamo na mieste nehody neďaleko Teheránu. Zariadenie bolo odovzdané príslušným iránskym úradom, informovala agentúra TASS.

Kyjev medzitým tiež predbežne potvrdil, že haváriu nikto neprežil. „Podľa predbežných údajov sú všetci cestujúci aj členovia posádky mŕtvi,“ napísal na Facebooku ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Teroristický útok vylúčili

Ukrajinské veľvyslanectvo v Iráne nateraz vylučuje verziu, že príčinou havárie ukrajinského lietadla, ktoré sa zrútilo v stredu krátko po štarte z letiska v Teheráne, bol teroristický útok. Informovala o tom agentúra TASS s odvolaním sa na vyhlásenie veľvyslanectva na Facebooku.

Aj V. Zelenskyj vyzval zdržať sa špekulácií a publikovania neoverených verzií príčin havárie ukrajinského lietadla v Iráne. Ukrajinská ambasáda v Teheráne podľa neho preveruje okolnosti tragédie i zoznamy obetí, napísala agentúra AFP.

Úrady sa rozchádzajú v počte ľudí na palube havarovaného lietadla. Podľa iránskej agentúry ISNA hovorca letiska imáma Chomejního hovoril o 176 cestujúcich. Ukrajinské ministerstvo vnútra informovalo o 180 obetiach. Podľa iránskych médií je medzi obeťami aj deväť členov posádky.

Ruská agentúra RIA Novosti uviedla, že väčšinu cestujúcich tvorili iránski štátni príslušníci. Personál na letisku Boryspil v Kyjeve pre agentúru AP uviedol, že touto linkou zvyčajne cestujú iránski študenti, ktorí sa tentoraz zrejme vracali na Ukrajinu po zimných prázdninách.

Zatiaľ nie je známe, koľko je medzi obeťami ukrajinských občanov. Na miesto nehody prišiel aj ukrajinský konzul. Podľa Ministerstva zahraničných vecí SR medzi obeťami by nemali byť občania Slovenskej republiky.

„Z informácií, ktoré máme k dispozícii, nevyplýva, že by medzi obeťami leteckej tragédie mali byť občania SR. V tejto súvislosti sa na nás zatiaľ neobrátil so žiadosťou o konzulárnu asistenciu žiadny občan SR,“ povedal pre TASR riaditeľ tlačového odboru MZVaEZ SR Juraj Tomaga.

Rezort slovenskej diplomacie je podľa jeho slov v kontakte s príslušnými úradmi.

Požiar motora

Ako uviedla iránska agentúra IRNA, príčinou havárie ukrajinského lietadla bol požiar motora spôsobený technickými problémami. Pilot následne stratil kontrolu nad lietadlom, ktoré sa potom zrútilo.

Podľa stránky FlightRadar, sledujúcej polohu lietadiel, posádka Boeingu prestala komunikovať s letovými dispečermi asi dve minúty po štarte.

Ukrajinský prezident V. Zelenskyj vyjadril sústrasť rodinám obetí. Jeho kancelária uviedla, že prerušil návštevu Ománu a kvôli havárii sa vracia do Kyjeva.