Podľa agentúry AP v Teheráne v nedeľu hliadkovali poriadková a zásahová polícia, ako aj príslušníci revolučných gárd, ktorí patrolovali na motorkách. V službe boli aj príslušníci bezpečnostných zložiek v civile.

AP dodala, že ľudia v uliciach sa na príslušníkov bezpečnostných zložiek ani nedívali, aby neupútali ich pozornosť. Iránska polícia už v sobotu rozohnala dav študentov, ktorí sa zišli v Teheráne, aby si uctili pamiatku ľudí, ktorí zahynuli v stredu pri páde omylom zostreleného ukrajinského lietadla. Podľa agentúry AFP sa v sobotu podvečer v centre Teheránu pri budove univerzity zišli stovky študentov.

Pokojný charakter pietneho aktu sa však zmenil, keď študenti začali skandovať slogany odsudzujúce „klamárov“ a požadovať demisiu a stíhanie osôb zodpovedných za zostrelenie lietadla a za pokusy kryť toto zlyhanie iránskeho vojenského personálu tvrdením, že pád lietadla bol dôsledkom technickej poruchy na jeho palube.

Medzi účastníkmi tejto akcie bol aj britský veľvyslanec v Teheráne, ktorého dokonca na niekoľko desiatok minút zadržali pred teheránskou polytechnickou univerzitou za to, že údajne nabádal na protivládne protesty.

Samotný ambasádor Robert Macaire však toto obvinenie popiera a tvrdí, že sa len zúčastnil na vigílii na počesť 176 ľudí, ktorí zahynuli pri zostrelení ukrajinského lietadla linky PS752 iránskou armádou.

Kritika úradov nie je v Iráne neobvyklá, väčšinou však zostáva skrytá. Iránski predstavitelia sa snažia vykresliť katastrofu s lietadlom ako ďalšiu ranu zasadenú národu, ktorý smúti za zabitým generálom. Demonštranti však už v sobotu roztrhávali jeho plagáty.

Rozhorčenie na úrady si ľudia ventilujú aj na sociálnych sieťach, kde sa pýtajú, prečo ich predstaviteľov zamestnáva snaha odrážať kritiku zo zahraničia viac ako starosť o pozostalých. Iní sa pýtajú, prečo letisko nebolo v čase takéhoto napätia uzatvorené.