Iránsky prezident Ebráhim Raísí sľúbil dôkladné prešetrenie úmrtia mladej ženy vo väzbe mravnostnej polície, ktoré v krajine podnietilo najväčšie protesty za niekoľko rokov. Od minulého týždňa pri nich podľa mimovládnej organizácie zahynulo vyše 30 ľudí. Demonštrácie sú podľa prezidenta prípustné, nie však vandalizmus, informovala vo štvrtok agentúra AP.

Desiatky mŕtvych

Pre porušenie nariadenia o nosení pokrývky hlavy teheránska morálna polícia minulý týždeň zatkla 22-ročnú Mahsu Amíníovú, ktorá ale vo väzbe upadla do kómy a zomrela. Polícia tvrdí, že zomrela na infarkt. Podľa správ kolujúcich na sociálnych sieťach sa však stala obeťou policajnej brutality.

Protesty, ktoré si podľa iránskej organizácie ľudských práv IHR vyžiadali najmenej 31 mŕtvych, sa konajú od soboty vo viac ako 20 mestách vrátane Teheránu. Ženy počas nich pália hidžáby.

Raísí vo štvrtok počas svojej cesty na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v New Yorku povedal, že úrady pre vyšetrenie prípadu robia, čo treba. ,,Určite sa to musí vyšetriť," uviedol s tým, že kontaktoval rodinu zomrelých a uistil ju, že vyšetrovanie tohto incidentu bude ,,vytrvalo pokračovať". Amíniovej otec predtým oficiálnu verziu spochybnil a povedal, že mu lekári nedovolili pozrieť sa na dcérine telo.

Dvojaký meter Západu

Iránsky prezident, ktorý v stredu oficiálne vystúpil na Valnom zhromaždení, tiež povedal, že ľuďom sa dejú zlé veci z rúk úradov všade na svete. Sťažoval sa na údajný dvojaký meter, ktorý Západ uplatňuje ohľadom ľudských práv. ,,A čo smrť Američanov z rúk amerických orgánov činných v trestnom konaní?" povedal sa Raísí.

Súčasné demonštrácie označil konzervatívny prezident za ,,normálne a akceptovateľné". Podľa neho sú dôkazom, že sa v jeho krajine ,,odohráva diskusia". Je však dôležité ,,rozlišovať medzi demonštráciami a vandalizmom", podotkol.

Iránski predstavitelia popierajú podiel polície na smrti demonštrujúcich. Amnesty International však hovorí o ,,brutálnom potlačení" protestov, pričom sa používajú ,,broky, slzný plyn, vodné delá a pendreky". Na piatok sú zvolané manifestácie provládnych kruhov.

Ďalšie dôležité správy

KK20 New York - Iránsky prezident Ebráhím Raísí počas prejavu na 77. Valnom zhromaždení OSN v New Yorku v stredu 21. septembra 2022. FOTO TASR/AP

President of Iran Ebrahim Raisi addresses the 77th session of the United Nations General Assembly, Wednesday, Sept. 21, 2022 at U.N. headquarters. (AP Photo/Mary Altaffer)
Neprehliadnite

Teherán sa neusiluje o vývoj jadrových zbraní, povedal Raísí na pôde OSN