Irán má bezpilotné lietadlá, ktoré sú schopné preletieť 7-tisíc kilometrov, uviedol v nedeľu veliteľ Revolučných gárd islamskej republiky generálmajor Hosejn Salámí. Informovala o tom agentúra AFP. „Máme drony, ktoré môžu preletieť 7000 kilometrov, bez pilota, a pristáť späť na tom istom mieste alebo niekde inde," povedal Salámí vo vystúpení odvysielanom štátnou televíziou.

WA 9 archív Reykjavík - Na archívnej snímke z 18. mája 2021 šéf americkej diplomacie Antony Blinken počas spoločnej tlačovej konferencie s islandským rezortným kolegom Gudlaugurom Thórom Thórdarsonom v islandskej metropole Reykjavík. Blinken odcestoval v pondelok 24. mája na Blízky východ v snahe upevniť minulotýždňové prímerie, ktoré ukončilo 11 dní trvajúce boje medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas. FOTO TASR/AP  


In this May 18, 2021 photo, Secretary of State Antony Blinken
Neprehliadnite

USA a Francúzsko varovali Irán, že čas na návrat k jadrovej dohode sa kráti

Ďalšie podrobnosti neposkytol, ako však uvádza AFP, podľa jeho vyjadrenia by nový dron mohol mať dosah 3 500 kilometrov, v porovnaní s 2-tisíc kilometrami iránskeho bojového bezpilotného stroja nazvaného Gaza. Ten predstavili skôr v priebehu roka a údajne mal dosiaľ najväčší dolet z iránskych dronov.

Iránske vzdušné sily disponujú prevažne starnúcimi americkými stíhačkami, ktoré krajina zakúpila za vlády šacha zvrhnutého v roku 1979. Na údržbe týchto strojov sa negatívne podpísali sankcie USA voči krajine, ktorá sa tak spoľahla na vývoj dronov. Tie boli podľa Revolučných gárd použité pri cezhraničnou údere na iránskych kurdských povstalcov v Iraku v júli 2019.