Irán plánuje Rusku dodať ďalšie zbrane vrátane balistických rakiet. V nedeľu to uviedol americký denník The Washington Post, ktorý sa odvoláva na nemenovaných západných bezpečnostných predstaviteľov. 

Zvýšené dodávky zbraní

Iránska vláda vyslala v septembri do Ruska delegáciu, aby sa dohodla na konečných podmienkach zvýšených dodávok zbraní, tvrdia nemenovaní západní predstavitelia. Dohoda údajne zahŕňa aj dva typy balistických rakiet krátkeho doletu – Fátih-110 a Zólfaghár. Teherán plánuje Moskve dodať aj vysoký počet samovražedných dronov Šáhid-136, dodali predstavitelia.

Sankcie za predaj iránskych dronov Moskve

Ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ budú v pondelok diskutovať o sankciách na Teherán za dovoz iránskych bezpilotných lietadiel do Ruska. Francúzsko a Nemecko považujú akýkoľvek predaj iránskych dronov Moskve za porušenie rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN z roku 2015.

Ruská armáda na Ukrajina v uplynulých týždňoch vo zvýšenej miere útočila pomocou iránskych dronov Šáhid-136. Tieto zariadenia boli podľa ukrajinských predstaviteľov použité aj pri pondelkových útokoch na Kyjev. Teherán však popiera, že by tieto drony dodával Rusku. Kremeľ sa k týmto udalostiam doposiaľ nevyjadril, píše Sky News.

Ďalšie dôležité správy

PK 45 Ramstein - Na snímke ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov počas rokovania Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny na základni Ramstein v Nemecku 8. septembra 2022. FOTO TASR/AP

Ukrainian Defense Minister Olexiy Resnikov takes his seat for the Ukraine Conference at the U.S. Ramstein Airbase, Germany, Thursday, Sept. 8, 2022. (Boris Roessler/dpa via AP)
Neprehliadnite

Ukrajina vyvíja novú technológiu na boj proti dronom iránskej výroby, vyhlásil Reznikov