Do bieloruskej metropoly Minsk pricestovali zamestnanci irackého konzulárneho úradu v Moskve, aby tam občanom Iraku vydávali dočasné cestovné doklady pre ich návrat do vlasti.

Informoval o tom spravodajský web Belaruspartisan.by s odvolaním sa na portál Reform.by, ktorý na sociálnych sieťach monitoruje komunikáciu v uzavretých skupinách vytvorených pre Iračanov želajúcich si usadiť sa v EÚ. Pracovníci irackého konzulárneho úradu pôsobia v sídle leteckej spoločnosti Iraqi Airways v Minsku.

Náhradné doklady vydávajú akémukoľvek občanovi Iraku, ktorý sa nachádza na území Bieloruska a chce sa vrátiť do Iraku alebo svoj pas stratil, odovzdal v niektorej zo sprostredkovateľských agentúr alebo stratil či zničil pri pokuse dostať sa z Bieloruska do Litvy.

WA 12 Vilnius - Migranti večerajú pred stanom v novopostavenom utečeneckom tábore v litovskom meste Pabrade, ktoré sa nachádza 40 km severovýchodne od metropoly Vilnius v sobotu 3. júla 2021. Litovská vláda vyhlásila v piatok večer 2. júla núdzový stav pre stúpajúci počet migrantov, ktorí do krajiny prichádzajú zo susedného Bieloruska, informovala v sobotu agentúra AP.
Litva vyhlásila núdzový stav po tom, ako štátna hraničná polícia zadržala v piatok 150 nelegálnych migrantov, čo je viac ako za
Neprehliadnite

Estónsko sa obáva migrantov, posilňuje kontrolu na hranici s Lotyšskom

Belaruspartisan.by tiež pripomenul, že iracký veľvyslanec v Rusku Abdal Rahmán Hasání vo svojom blogu na sociálnej sieti Twitter oznámil, že veľvyslanectvo 10. augusta plánuje evakuačný let z Minska do Bagdadu.

Bieloruský spravodajský web Nexta Live v nedeľu zdieľal správu, že Irak pozastavuje všetky lety do Bieloruska. Linky z Bagdadu do Minska sa budú prevádzkovať len v prípadoch, keď prepravujú Iračanov späť do svojej vlasti, oznámil iracký úrad pre civilné letectvo.

Európska únia koncom júla oznámila, že vyvíja tlak na Irak, aby pomohol zastaviť prílev migrantov do Bieloruska, odkiaľ sa potom nelegálne snažia dostať do Litvy a tým aj na územie EÚ.

WA 13 Vilnius - Migranti pózujú v novopostavenom utečeneckom tábore v litovskom meste Pabrade, ktoré sa nachádza 40 km severovýchodne od metropoly Vilnius v sobotu 3. júla 2021. Litovská vláda vyhlásila v piatok večer 2. júla núdzový stav pre stúpajúci počet migrantov, ktorí do krajiny prichádzajú zo susedného Bieloruska, informovala v sobotu agentúra AP.
Litva vyhlásila núdzový stav po tom, ako štátna hraničná polícia zadržala v piatok 150 nelegálnych migrantov, čo je viac ako za celý rok 2020.
Neprehliadnite

Litovské úrady chcú ilegálnym migrantom platiť za odchod z krajiny

Hranicu do Litvy – a EÚ – za posledné mesiace ilegálne prekročilo vyše 4-tisíc migrantov, z ktorých veľká časť pochádza z Iraku.

Litovské úrady i EÚ majú podozrenie, že tento nápor je organizovaný a podporovaný režimom v Minsku ako odveta za sankcie, ktoré EÚ v reakcii na politiku bieloruského vedenia uvalila na vybrané fyzické a právnické osoby.