Iraku zablahoželala aj koalícia vedená USA, ktorá tamojšej armáde pomáhala poraziť Islamský štát. Krajinu teraz čaká náprava rozsiahlych škôd, ktoré spôsobili boje s militantmi. Približne tri milióny ľudí je však stále bez domova.

Prehľad udalostí v chronologickom poradí ukazuje, že úplná porážka islamistov prišla aj za cenu 9-mesačného oslobodzovania metropoly Mósul, v ktorej došlo k humanitárnej katastrofe. Celá vojenská operácia trvala viac ako tri roky.

Irak definitívne porazil Islamský štát, po vyše troch rokoch. Pozrite si ich v skratke

Zničené mesto Mosul Zdroj: SITA / AP

9. júna 2014 - Po niekoľkodňových bojoch obsadili radikáli zo sunnitskej organizácie ISIL, údajne pôvodne napojenej na Al-Káidu, severnú provinciu Ninive vrátane jej hlavného mesta, Mósulu. Povstalci následne ovládli až 40 percent Iraku.

29. júna 2014 - ISIL vyhlásil na dobytom území Iraku a Sýrie takzvaný kalifát pod názvom Islamský štát (IS). Do jeho čela sa postavil doterajší vodca IS abú Bakr Bagdádí.

2. augusta 2014 - IS dobyl mesta Sindžár a Zumar v oblasti, ktorú obývajú predovšetkým príslušníci kurdskej náboženské menšiny jezidov. Tým dali ultimátum, buď prestúpenie na islam, alebo smrť. Následne tisícky z nich pozabíjali.

7. augusta 2014 - Islamisti sa zmocnili troch miest v blízkosti irackého Kurdistanu, vrátane najväčšieho kresťanského mesta v krajine Karakus. Na úteku boli desiatky tisíc kresťanov. Americký prezident Barack Obama povolil letecké útoky v Iraku.

8. augusta 2014 - USA začali cielené letecké útoky na pozície islamistov na severe krajiny.

20. augusta 2014 - Bojovníci IS zverejnili video so sťatím amerického novinára a fotoreportéra Jamesa Foleyho. Neskôr uverejnili ďalšie videá s popravami ľudí zo západu.

Irak definitívne porazil Islamský štát, po vyše troch rokoch. Pozrite si ich v skratke

Islamský štát často zverejňuje videá z popráv svojich nepriateľov Zdroj: SITA / AP

19. septembra 2014 - K leteckým útokom USA proti IS v Iraku sa pripojilo Francúzsko, v októbri aj Británia, Austrália, Dánsko, Holandsko, Belgicko či Kanada.

18. novembra 2014 - Vládne sily ovládli hlavnú ropnú rafinériu v meste Bajdží, ktorú IS ovládal od júna.

21. decembra 2015 - Stredisko IHS Jane's oznámilo, že Islamský štát prišiel v roku 2015 o asi 14 percent svojho územia.

26. júna 2016 - Iracké jednotky dobyli sunnitské mesto Fallúdža (50 kilometrov západne od Bagdadu).

17. októbra 2016 - Iracká armáda začala s oslobodzovaním Mósulu.

13. novembra 2016 - Iracké jednotky dobyli staroveké mesto Nimrud neďaleko Mósulu.

19. januára 2017 - Spoločnosť IHS Markit uviedla, že IS prišiel v roku 2016 o štvrtinu územia, ktoré držal v Iraku a v Sýrii.

11. apríla 2017 - Iracká armáda oznámila, že IS už má pod kontrolou len asi 6,8 percenta plochy Iraku - najmä západnú časť mesta Mósul.

Pozrite si fotografie z bojov a oslobodenia najväčšej bašty IS.

21. júna 2017 - Radikáli vyhodili do povetria slávnu mešitu an-Núrí s nakloneným minaretom z 12. storočia v irackom Mósule, z ktorej v roku 2014 Bagdádí vyhlásil kalifát.

9. júla 2017 - Premiér Hajdar Abádí oznámil, že armáda oslobodila Mósul.

27. augusta 2017 - Vládne jednotky dobyli mesto Tal Afar na severe Iraku pri hraniciach so Sýriou, ktorý bol posledným väčším mestom, ktoré IS v Iraku držal.

5. októbra 2017 – Iracká armáda dobyla mesto Havídža, poslednú baštu IS na severe krajiny. Islamisti tak v Iraku kontrolovali už len pás územia pri hraniciach so Sýriou.

17. novembra 2017 - Armáda dobyla mesto Rava pri sýrskej hranici, ktoré bolo označované za posledné útočisko IS v Iraku.

9. decembra 2017 - Iracký premiér Hajdar Abad konečne ohlásil definitívnu porážku Islamského štátu v Iraku.