O akcie juhokórejského výrobcu batérií LG Energy Solutions (LGES) je silný záujem, investori ich v primárnej verejnej ponuke (IPO) dopytujú zhruba sedemkrát toľko, než koľko ich firma ponúka. Agentúre Reuters to povedali dva zdroje oboznámené so situáciou.

Historická ponuka akcií

LGES je súčasťou chemickej skupiny LG Chem a batéria dodáva výrobcom elektromobilov, ako je Tesla, General Motors (GM) a ďalšie. LGES ponúka akcie zhruba za 10,7 miliardy dolárov, od inštitucionálnych investorov ale už dostala ponuky na akcie zhruba za 80 miliárd dolárov. Ide o najväčšiu ponuku akcií, aká sa kedy na burze v Južnej Kórei objavila.

Cena, za ktorú sa akcie budú predávať, by mala byť stanovená v piatok. „Máme dojem, že dopyt je dobrý, konkrétne čísla ale nemôžeme potvrdiť, ani sa k nim vyjadrovať," povedal hovorca LGES. Pri celkovom objeme 80 miliárd dolárov je dopyt po akciách LGES približne trinásťkrát vyšší ako akcie za šesť miliárd dolárov, čo je objem stanovený pre inštitúcie.

Zvýšenie hodnoty spoločnosti

Vyplýva to zo záznamov, ktoré firma zverejnila pred ponukou akcií. Predaj akcií v primárnej ponuke by mohol zvýšiť hodnotu firmy až na 70,2 bilióna wonov. LGES by sa tak stala treťou najväčšou firmou v Južnej Kórei s akciami na burze, a to za spoločnosťami Samsung Electronics a SK Hynix. Reuters v decembri informoval, že LGES bude pravdepodobne schopná stanoviť upisovaciu cenu svojich akcií na hornom konci rozpätia.

Minulý týždeň firma oznámila, že cenové pásmo stanovila na 257 000 až 300 000 wónov za kus. V roku 2020 vo svete jazdilo zhruba 6,8 milióna batériových elektromobilov, uvádza server Statista. V tom istom roku sa globálna flotila týchto vozidiel rozrástla o viac ako tri milióny.

JB 24 Washington - Vysvietená budova amerického Kapitolu vo Washingtone 2. decembra 2021. Senát Kongresu USA schválil vo štvrtok návrh zákona, ktorý zabezpečí financovanie federálnych inštitúcií na ďalších 11 týždňov. Niekoľko hodín predtým schválila návrh Snemovňa reprezentantov Kongresu USA. Opatrenie teraz smeruje na podpis k prezidentovi Joeovi Bidenovi.
Podľa agentúry AFP hlasovalo v Senáte za návrh 69 senátorov, proti bolo 28. Snemovňa reprezentantov vedená demokratmi prijala opatrenie pom
Neprehliadnite

Čína by mohla získať polovodiče od Samsungu, LG aj TSMC, ale má to americký háčik