Investičná dohoda, ktorú Európska únia (EÚ) a Čína dosiahli koncom minulého roka po dlhom vyjednávaní, bola skôr ,,zámerom" ako dohodou a môže trvať dlho, kým sa stane realitou. Vyhlásil to vo štvrtok eurokomisár Thierry Breton.

,,Budem k vám veľmi úprimný, táto dohoda nebola vlastne dohodou," povedal Breton think tanku Atlantic Council (Atlantická rada) vo Washingtone. ,,V konečnom dôsledku to bol zámer, nič viac, nič menej," uviedol bývalý francúzsky minister financií, ktorý sa domnieva, že môže trvať dosť dlho, kým sa zámer pretransformuje na skutočnosť.

Poznamenal tiež, že k dohode, ktorá bola spečatená na prekvapenie mnohých počas posledných hodín nemeckého predsedníctva v EÚ v decembri 2020, došlo počas ,,prechodného obdobia v USA" medzi odchodom prezidenta Donada Trumpa a nástupom Joea Bidena.

EBE 53 Washington - Na snímke americký prezident Joe Biden v stredu 10. februára 2021 oznámil, že USA uvalia sankcie na mjanmarských generálov, ktorí stáli za minulotýždňovým vojenským prevratom v tejto ázijskej krajine. Mjanmarská armáda sa podľa šéfa Bieleho domu musí vzdať politickej moci, ktorú si uzurpovala počas prevratu. Americká vláda podľa Bidena zablokuje mjanmarským generálom prístup ku vkladom v USA v celkovej výške viac ako miliardy dolárov. FOTO TASR/AP
President Joe Biden speaks a
Neprehliadnite

USA a Čína sú odhodlané spolupracovať na riešení klimatickej krízy

Breton to uviedol potom, ako komisia EÚ pripustila, že bola nútená pozastaviť úsilie o ratifikáciu paktu po sérií odvetných sankcií medzi Pekingom a Bruselom.

Spor eskaloval náhle v marci, keď Únia uvalila sankcie na štyroch predstaviteľov čínskej Komunistickej strany a regiónu Sin-ťiang pre ich aktivity proti ujgurskej moslimskej menšine.

Peking rýchlo zaviedol odvetné opatrenia proti európskym politikom a akademikom, vrátane kľúčových poslancov Európskeho parlamentu.