Európsky technologický sektor už tento rok prilákal vyššie investície od firiem rizikového kapitálu než za celý minulý rok. Začínajúce technologické firmy, tzv. start-upy, na kontinente od začiatku tohto roka získali 43,8 miliardy eur. Prekonali tak rekord z minulého roka, kedy získali 38,5 miliardy eur. Uviedol to spravodajský server CNBC s odvolaním sa na údaje spoločnosti Dealroom.

Suma je vysoká, hoci počet transakcií podpísaných s firmami rizikového kapitálu je zhruba polovičný v porovnaní s minulým rokom. Tento rok sa uskutočnilo približne 2 700 kôl financovania, zatiaľ čo vlani ich bolo 5 200. Z toho vyplýva, že európske technologické firmy získavajú na jednu investíciu oveľa vyššie sumy ako v predchádzajúcich rokoch. Vzdorujú tak neistote spojenej s pandémiou choroby covid-19, ktorá však bola veľkým impulzom pre internetové služby.

Bratia Robert a Martin Hermanovci spojili skúsenosti z oblasti technológií, podnikania a medicíny.
Neprehliadnite

Slovenský startup mení svet medicíny. Pomocou EKG navrhnú efektívnu liečbu

Riaditeľ platobnej spoločnosti Checkout.com Guillaume Pousaz upozornil, že start-upy často vznikajú v čase krízy. Ako príklad uviedol niekoľko nových finančne technologických firiem, ktoré vznikli v reakcii na globálnu finančnú krízu v roku 2008.

Francúzsky prezident Emmanuel Macrona v utorok uviedol, že chce, aby do roku 2030 vzniklo v Európe aspoň desať technologických firiem, každá s hodnotou vyše 100 miliárd eur. Európa je teraz domovom mnohých jednorožcov, teda začínajúcich technologických firiem s hodnotou vyššou ako jedna miliarda USD, zatiaľ sa jej však nepodarilo vytvoriť spoločnosť takého rozsahu, ako sú americkí alebo čínski technologickí giganti.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron
Neprehliadnite

Macron chce, aby Európa do roku 2030 mala desať technologických gigantov

Iniciatíva Scale-Up Europe prišla s 21 odporúčaniami, ktoré majú regiónu pomôcť vybudovať novú generáciu technologických gigantov. Medzi jej návrhy patria daňové úľavy pre podniky za investície do začínajúcich podnikov a zmeny v reguláciách.