Správy v Threeme hovoria o podozrení, že Jankovská má luxusný byt z úplatku

Byt v luxusnej lokalite Bratislavy, ktorý je napísaný na synov Moniky Jankovskej, mohol byť financovaný z úplatku. Vyplýva to z komunikácie Threemy, ktorú zverejnil Denník N. Monika Jankovská, ktorá si vymenila s Marianom Kočnerom vyše šesť tisíc správ v Threeme, dnes býva v byte pri Bratislavskom hrade. Ten je napísaný na jej synov a zároveň nie je na ňom žiadna ťarcha. Byt má rozlohu 168 štvorcových metrov, jeho hodnota sa odhaduje približne na pol milióna eur. Z komunikácie v Threemy vyplýva podozrenie, že si ho mohla dovoliť aj z úplatku, ktorý dostala od M. Kočnera za pomoc v kauze zmeniek televízie Markíza. Informácie zverejnil Denník N a portál Aktuality.sk.

O byte komunikovala M. Jankovská s M. Kočnerom medzi novembrom a decembrom 2017. V prepis, ktorý zverejnil Denník N sa M. Jankovská pýta, či M. Kočner pozná byty v Rezidencii Hradný vrch. Keď sa jej následne M. Kočner pýtal, či tam chce kúpiť byt, ona odpovedala, že zatiaľ nemá peniaze. „Na pomstu sú potrebné peniaze. Ver mi. Ale tie dám ja. Ty si kúpiš byt a ja platím ostatné,“ odpísal jej M. Kočner s tým, že na veciach pracuje. „Platím informácie, fotky, nahrávky, videá,“ ubezpečoval ju. Pre Aktuality sa M. Jankovská odmietla k otázka vyjadriť. Polícia portálu oznámila, že „špeciálny tím Hmla intenzívne pracuje, žiadne bližšie informácie o konkrétnych úkonoch však nie je možné v tejto chvíli poskytnúť“.

Andruskó uzavrel dohodu o vine a treste 

Z. Andruskó, obvinený zo sprostredkovania vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zavraždili aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú, uzavrel so špeciálnym prokurátorom v piatok dohodu o vine a treste. Potvrdila to jeho advokátka Lívia Kňažiková. Dohodu musí ešte odobriť súd.

„Dohoda o vine a treste bola uzavretá s prokurátorom, k jej obsahu sa vyjadrovať nebudem,“ povedala pre médiá L. Kňažiková. O výške trestu hovoriť nechcela. Ako vysvetlil obhajca poškodených Daniel Lipšic, všetky zúčastnené strany sa dohodli, že to zatiaľ zverejňovať nebudú.    

Priblížil však, že Z. Andruskóvi znížili trest o viac ako tretinu, keďže s políciou a prokuratúrou od začiatku spolupracoval a jeho výpoveď je kľúčová. „V takomto prípade je možné výraznejšie znížiť výšku trestnej sadzby pod jednu tretinu trestnej sadzby. To sa udialo, dalo sa to aj predpokladať," skonštatoval D. Lipšic. Z. Andruskó by mal v tomto prípade ísť do väzenia minimálne na osem až 16 rokov. Pôvodne mu hrozilo 25 rokov až doživotie.

Španieli zainvestujú v Martine. Zvýšia gumárenskú výrobu o dve tretiny

Po dvanástich rokoch podnikania na Slovensku španielsky výrobca gumárenských zmesí pre automobilový priemysel Elastomeros Riojanos výrazne rozšíri martinskú výrobnú základňu. Pri svojej staršej hale Španieli postavia v Martine úplne novú halu s treťou linkou na výrobu gumárenských zmesí. Tá doterajšiu celoročnú výrobu slovenskej dcérskej spoločnosti Elastorsa Slovakia zvýši o dve tretiny.

Kým dnes tunajšia dcéra Elastomeros vyrába ročne na dvoch linkách 13 600 ton gumárenských zmesí, po novom to na všetkých troch linkách bude 22 600 ton. Vyplýva to z investičného projektu, ktorý firma predložila na posúdenie slovenským povoľovacím úradom. Do chystanej haly firma prijme ďalších pracovníkov. K doterajším šesťdesiatim zamestnancom pribudne pätnásť.

Manažment fabriky pritom ešte týždenníku spresnil, že nová výroba bude stať celkovo zhruba sedem miliónov eur.