Medzinárodná policajná organizácia Interpol očakáva výrazný nárast trestnej činnosti v spojitosti s dovozom a distribúciou vakcín proti koronavírusu SARS-CoV-2. Vyjadril sa tak generálny tajomník Interpolu Jürgen Stock v pondelňajšom rozhovore pre nemecký týždenník Wirtschaftswoche, píše agentúra AFP.

Odcudziť dávky dovezených vakcín sa môžu zlodeji pokúsiť vniknutím do skladov či zaútočením na zásielky očkovacej látky, priblížil Stock. V snahe rýchlejšieho prístupu k vakcínam podľa neho však prudko stúpnu aj prípady úplatkárstva.

KK3 New York - Na archívnej snímke z 9. novembra 2020 ľudia kráčajú okolo svetového sídla Pfizeru v New Yorku.  Poradný výbor amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) vo štvrtok 10. decembra 2020 odporučil schválenie použitia vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločností BioNTech a Pfizer v mimoriadnych prípadoch. FOTO TASR/AP

FILE - In this Nov. 9, 2020, file photo, pedestrians walk past Pfizer world headquarters in New York.  A U.S. government advisory panel convened on Thursda
Neprehliadnite

Články o úmrtiach počas klinických skúšok vakcíny Pfizer sú zavádzajúce

Okrem hrozby lúpeží je možné, že vakcinačnú kampaň v EÚ budú sabotovať aj protiočkovací aktivisti, dodáva AFP.

Očakáva sa, že Európska agentúra pre lieky (EMA) v pondelok schváli vakcínu vyvinutú nemeckou firmou BioNTech a americkou farmaceutickou spoločnosťou Pfizer na použitie v EÚ. Očkovanie by sa následne v členských štátoch malo spustiť 27. decembra. Túto vakcínu už doteraz schválilo 16 krajín, pripomína AFP.