Internetová maklérska spoločnosť Robinhood musí zaplatiť 70 miliónov dolárov kvôli „systematickým zlyhaniam v dohľade", ktoré poškodili tisíce klientov. Informoval o tom americký úrad pre reguláciu finančného sektora (FINRA). Spomínaná suma je zatiaľ najvyšší postih, ktorý úrad udelil.

Spoločnosť zaplatí pokutu 57 miliónov dolárov a 12,6 milióna dostanú poškodení klienti ako náhradu škody. Regulátor FINRA uviedol, že firma spotrebiteľov klamala a vystavila ich príliš riskantným obchodným nástrojom, napríklad opciám. Drobní investori tiež čelili početným výpadkom služieb.

„Sme radi, že máme túto záležitosť za sebou. Tešíme sa, že sa aj naďalej môžeme sústrediť na svojich zákazníkov a demokratizáciu finančného sektora pre všetkých," uviedol hovorca spoločnosti v e-mailovom vyhlásení. Dodal, že maklérska spoločnosť výrazne investovala do klientskej podpory a do funkcie compliance, teda do kontroly dodržiavania právnych predpisov.

Robinhood
Neprehliadnite

Robinhood umožní užívateľom kupovať v rámci počiatočných verejných ponúk

V decembri Robinhood pristúpil na to, že zaplatí 65 miliónov dolárov americkej Komisii pre cenné papiere a burzy (SEC). Urovnal tak obvinenia, že klientov klamal ohľadom zdrojov svojich príjmov.

Spoločnosť Robinhood založili v roku 2013 spolubývajúci zo Stanfordovej univerzity Vladimir Tenev a Baiju Bhatt. Firma užívateľom umožňuje obchodovať s akciami, fondmi obchodovanými na burze (ETF), opciami a s kryptomenami. Jej popularita prudko vzrástla v čase pandémie, kedy sa mladí ľudia, zatvorení doma, rozhodli tráviť čas u obchodnej aplikácie firmy a snažili sa zarobiť peniaze.

Kritike vlastných užívateľov Robinhood čelil po tom, čo bol nútený tento rok pozastaviť obchodovanie s niektorými akciami v reakcii na šialenstvo, ktoré vyvolali používatelia sociálnej siete Reddit. Tí sa dohovárali na obchodovaní vybraných akcií a v niektorých prípadoch pripravili o veľké peniaze veľké hedgeové fondy, ktoré špekulovali na pokles cien. Objavili sa aj hlasy, že firma so zaistenými fondami spolupracuje, čo Robinhood odmietol.

Špekulatívne obchodovanie s akciami podnikov, ako je správca kín AMC či predajca videohier GameStop, pritiahol k platforme pozornosť regulačných orgánov i zákonodarcov.