Na internete rastie objem obchodu s ukradnutými prémiovými účtami ChatGPT, ktoré kyberzločinci používajú okrem iného na obchádzanie zákazov a reštrikcií v mnohých krajinách. Napríklad v Rusku, Číne alebo Iráne. Kyberzločinci pri krádeži prístupových údajov získajú navyše aj históriu otázok pôvodného majiteľa, ktoré môžu obsahovať osobné aj firemné informácie. Uviedla to bezpečnostná firma Check Point.

Účty ChatGPT sú podľa nej medzi kyberzločincami novým hitom vedľa účtov finančných služieb, sociálnych sietí, on-line zoznamiek alebo e-mailov.

„Kyberzločinci sa často spoliehajú na to, že používatelia používajú rovnaké heslá na rôznych platformách. Akonáhle teda dôjde k ľubovoľnému úniku prihlasovacích údajov, zadajú odcudzené údaje do špecializovaného nástroja a vykonajú pokusy o prihlásenie, aby identifikovali, či sú ukradnuté údaje platné pre prihlásenie aj na iných službách,“ uviedol regionálny riaditeľ Check Pointu Miloslav Lujka.

Ponúkajú ich aj zadarmo

Kradnuté účty podľa firmy hackeri väčšinou predávajú, ale niekedy ich ponúkajú aj zadarmo, aby propagovali svoje vlastné služby alebo nástroje na krádeže účtov. Na kontrolu prihlasovacích údajov alebo na prelomenie prístupu hrubou silou možno použiť rôzne nástroje, napríklad SilverBullet.

Check Point upozorňuje, že kyberzločinec ponúkal napríklad konfiguračný súbor pre SilverBullet, ktorý umožňuje automatizovanú kontrolu prihlasovacích údajov pre platformu OpenAI. Za minútu zvládne skontrolovať 50 až 200 účtov, a umožňuje tak kradnúť účty vo veľkom. Vie navyše obísť rôzne ochrany na webových stránkach.

Populárny chatovací systém ChatGPT spoločnosti OpenAI založený na umelej inteligencii (AI) dokáže na základe jednoduchých otázok generovať články, eseje, vtipy, ale aj poéziu. Okrem účtov zadarmo existujú aj platené prémiové účty ChatGPT s rozšírenými funkciami.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná foto.
Neprehliadnite

Študenti sú z ChatGPT nadšení, učitelia sa ho boja