Nemecký kancelár Olaf Scholz varoval vo štvrtok v súvislosti s ruskou útočnou vojnou na Ukrajine pred využívaním internetu ako nástroja moci. Informovala o tom agentúra DPA.

„Čoraz častejšie sa digitálne technológie zneužívajú ako geopolitický nástroj moci, sčasti aj cielene na dezinformačné kampane," povedal Scholz na digitálnom veľtrhu re:publica v nemeckej metropole Berlín.

Ako ďalej podotkol, pridali sa k tomu aj kyberútoky prostredníctvom štátov či kriminálnych organizácií. „Tomuto sa prispôsobíme lepšie," oznámil ďalej s tým, že Nemecko sa bude brániť voči každému, kto by sa internet pokúšal ovládať.

Konkréte menoval Scholz cenzúru a dohľad v Číne, ako aj pokus o úplnú izoláciu ruského informačného priestoru – „žiaľ, často s úspechom", podotkol.

„Najsilnejšou obranou, akú môžeme dosiahnuť, je naďalej otvorená a demokratická diskusia," zdôraznil nemecký kancelár.

Ďalšie dôležité správy

WA 24 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas tlačovej konferencie na druhý a záverečný deň summitu štátov EÚ – Africká únia v Bruseli v piatok 18. februára 2022. FOTO TASR/AP

European Commission President Ursula von der Leyen speaks during a media conference at an EU Africa summit in Brussels, Friday, Feb. 18, 2022. European Union leaders on Thursday lauded the bloc's vaccine cooperation with Africa in the fight against the coronavirus, but there was no sign they
Neprehliadnite

Európska únia sa dohodla na prísnejšej regulácii online priestoru