Intel chce v Nemecku za 17 miliárd eur postaviť produkčný závod.

To je súčasťou širšieho plánu amerického koncernu, ktorý chce v Európe v najbližších 10 rokoch preinvestovať 80 miliárd eur. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg.

Európa sa v reakcii na aktuálny nedostatok polovodičov spôsobený pandémiou snaží prilákať globálnych výrobcov čipov do regiónu. Európska únia (EÚ) preto pripravuje rozsiahle stimuly.

Intel vo Francúzsku postaví výskumné centrum a v Írsku rozšíri existujúci produkčný závod. Navyše, s Talianskom rokuje o otvorení nového baliaceho závodu.

Nový nemecký závod bude stáť v Magdeburgu a mali by sa tu vyrábať čipy menšie než dva nanometre, čo sa Intelu zatiaľ ešte nepodarilo. To znamená, že sa počíta s najmodernejšou technológiou. Výstavba sa začne v prvej polovici budúceho roka a do prevádzky by sa nový závod mal dostať v roku 2027.

EÚ si stanovila ambiciózny cieľ do roku 2030 zvýšiť svoj podiel na globálnych dodávkach čipov na 20 percent, čo by znamenalo zoštvornásobenie produkcie.

Ďalšie dôležité správy

WA 24 archív Zwickau - Na archívnej snímke zo 17. marca 2021 nové elektromobily ID.3 a ID.4 sú naložené na autovlaku pred areálom automobilky Volkswagen v nemeckom meste Zwickau. Nemecký automobilový gigant Volkswagen (VW) v pondelok 24. januára 2022 oznámil, že v roku 2021 prekonal cieľ Európskej únie (EÚ) v oblasti znižovania emisií oxidov uhlíka u svojich nových vozidiel po tom, ako ho rok predtým nedosiahol. FOTO TASR/DPA 

ARCHIV - 17.03.2021, Sachsen, Zwickau: Neuwagen des Typs ID.3 und ID
Neprehliadnite

Čipová kríza sa síce zmierni, ale predaj áut bude obmedzovať aj tento rok, myslí si analytik