Americký výrobca čipov Intel zvažuje v Európe v nasledujúcej dekáde investovať až 80 miliárd eur, chce zvýšiť kapacitu výroby čipov v regióne. Na Medzinárodnej automobilovej výstave (IAA), ktorá začala v Mníchove, povedal šéf podniku Pat Gelsinger. Dodal, že Intel do konca roka oznámi, kde v Európe budú jeho ďalšie dve továrne. Existujúca továreň Intelu na polovodiče v Írsku sa novo zameria aj na automobilový priemysel.

O možných miestach, kde sa Intel chystá zriadiť nové závody, sa špekuluje. Za favoritov sa považujú Nemecko a Francúzsko. V hre je aj Poľsko, kde Intel tiež pôsobí.

Gelsinger uviedol, že cieľom je „celkový projekt v hodnote 80 miliárd eur v budúcom desaťročí, ktorý by bol katalyzátorom pre odvetvie polovodičov, katalyzátorom pre celý technologický sektor".

intel
Neprehliadnite

Intel má v pláne stať sa do roku 2025 opäť svetovým lídrom vo výrobe čipov

V marci Intel, najväčší výrobca čipov pre doskové počítače a dátové centrá, v reakcii na globálny nedostatok čipov oznámil, že rozšíri kapacitu a že firma bude čipy vyrábať aj na zákazku pre externých záujemcov. V apríli Gelsinger agentúre Reuters povedal, že spoločnosť začne vyrábať čipy pre automobilky za šesť až deväť mesiacov. Podľa agentúry Reuters nie je jasné, či posledné vyhlásenia Gelsingera znamenajú, že Intel tento cieľ splní.

„Z áut sa stávajú počítače na pneumatikách. Vy potrebujete nás a my potrebujeme vás. (...) Cieľom je vytvoriť centrum inovácií v Európe, pre Európu," povedal Gelsinger.

Intel považuje automobilky za kľúčovú strategickú prioritu. Gelsinger konštatoval, že podľa Intelu budú čipy do roku 2030 tvoriť pätinu nákladov na vozidlo, čo je päťnásobný nárast oproti štyrom percentám nákladov v roku 2019.

Výroba modelu Defender v nitrianskej automobilke Jaguar Land Rover Slovakia
Neprehliadnite

Čipy dostávajú automotive na kolená. Problémom môže byť tretia vlna

Intel výrobe čipov dominoval po desaťročia, v poslednej dobe ale nabral v porovnaní s ázijskou konkurenciou oneskorenie vo vývoji. Od doby, kedy spoločnosť Apple predstavila svoj prvý smart telefón, sa len ťažko prispôsoboval odklonu od osobných počítačov k mobilným zariadeniam. Intel je stále ziskový, ale najväčší rozkvet z éry PC má dávno za sebou, uviedla agentúra AP. Apple mu vlani zasadil ďalšiu ranu, keď oznámil, že pre svoje počítače Mac bude používať vlastné čipy.

Intel je jednou z mála posledných spoločností, ktorá čipy navrhuje aj vyrába. Konkurenti Qualcomm a Apple si navrhnuté čipy nechávajú vyrábať u zmluvných partnerov.