Analytický útvar Inštitút vzdelávacej politiky zrušila ministerka Martina Lubyová (nom. SNS) k 1. januáru 2018. Pôvodne samostatný útvar zlúčila s Odborom celoživotného vzdelávania. Na ministerstve zároveň skončil riaditeľ inštitútu Matej Šiškovič.

Tento krok vyvolal kritiku opozície, médií aj odbornej verejnosti. „Je to zlá správa pre Hodnotu za peniaze, profesionálnu štátnu správu aj školskú reformu,“ reagoval napríklad riaditeľ útvaru Hodnota za peniaze na ministerstve financií Štefan Kišš.

Vytvoriť analytické inštitúty pri ústredných orgánoch štátnej správy Slovensku odporučila medzinárodná organizácia OECD. Analytici mali pomôcť pri tvorbe štátnych a verejných politík založených na „tvrdých“ dátach a ich analýze. Druhá vláda Roberta Fica ich zriaďovanie podporila vo svojom programovom vyhlásení, Inštitút vzdelávacej politiky vznikol v roku 2013 za exministra školstva Dušana Čaploviča zo Smeru-SD.

Po Inštitúte finančej politiky pri ministerstve financií išlo o druhý takýto analytický útvar. IVP sa pod vedením Mateja Šiškoviča sa podieľal na analýze údajov pre potreby rozhodnutí vedenia rezortu, napríklad pri nastavení hodnotenia a odmeňovania učiteľov či pri otázke zachovania málotriednych škôl.

Od apríla 2018 vedenie ministerstva školstva opäť vytvorilo samostatný analytický útvar pod názvom Odbor analýz vzdelávacej politiky. „V aktuálnych dňoch bol úspešne dokončený proces výberu nového riaditeľa, ktorým sa stal náš kolega a senior analytik Michal Rehúš,“ uviedla v utorok fejsbúkovská stránka obnoveného útvaru.

„Naším cieľom je aj naďalej prispievať k zlepšovaniu odbornej a verejnej diskusie na aktuálne témy v oblasti vzdelávania a k tvorbe kvalitnejších politík založených na faktoch,“ uviedol M. Rehúš. Nový riaditeľ prešiel výberovým konaním, ktoré rezort vyhlásil v máji 2018.

Michal Rehúš (1982) pochádza zo Senice, vyštudoval učiteľstvo dejepisu a pedagogiky na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, vzdelanie si rozšíril o doktorantúru zo školskej pedagogiky. V minulosti pracoval pre Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO, ako odborný asistent na Katedre pedagogiky Univerzity Komenského a expert Štátneho inštitútu odborného vzdelávania. Od roku 2015 pôsobí na ministerstve školstva ako analytik Inštitútu vzdelávacej politiky.