Americká sociálna sieť Instagram, ktorá patrí spoločnosti Meta, dostala v Írsku pokutu 405 miliónov eur. Oznámila to dnes tamojšia Komisia pre ochranu dát (DPC). Tá vyšetrovala, ako platforma nakladá s osobnými údajmi tínedžerov.

Druhá najvyššia pokuta

Ide o druhú najvyššiu pokutu udelenú podľa prísnych pravidiel Európskej únie na ochranu osobných údajov. Vlani v EÚ dostal doteraz najvyššiu pokutu 746 miliónov eur americký internetový predajca Amazon za odovzdávanie osobných údajov v rozpore s pravidlami ich ochrany.

Vyšetrovanie írskej Komisie pre ochranu dát, ktorá je v Európskej únii hlavným regulátorom firmy Meta, sa sústredilo na to, ako Instagram odhalil osobné údaje používateľov vo veku 13 až 17 rokov, vrátane e-mailových adries a telefónnych čísel. Minimálny vek používateľov siete Instagram je 13 rokov.

Meta: Staré nastavenia sme aktualizovali pred rokom

Spoločnosť Meta uviedla, že pokuta sa týka starých nastavení, ktoré pred viac ako rokom aktualizovala. S peňažným postihom nesúhlasí a chce sa proti nemu odvolať.

Írska Komisia pre ochranu dát dnes v e-maile uviedla, že ďalšie podrobnosti zverejnenia až budúci týždeň. Úrad už vlani vymeral komunikačnej platforme WhatsApp, ktorá tiež spadá pod spoločnosť Meta, pokutu 225 miliónov eur kvôli porušovaniu práva Únie na ochranu súkromia.

Ďalšie dôležité správy

KK7 Menlo Park - Spoločnosť Facebook odhalila nové logo a nový názov Meta v sídle spoločnosti 28. októbra 2021 v Menlo Parku. Generálny riaditeľ americkej spoločnosti Facebook Mark Zuckerberg vo štvrtok oznámil, že jeho firma sa premenuje na Meta. Ide o súčasť jeho snahy obsiahnuť v názve spoločnosti svoju víziu virtuálnej reality pre budúcnosť, ktorú Zuckerberg nazýva metaverzum. FOTO TASR/AP 
Facebook employee take a photo in front of new Meta Platforms Inc. sign outside the company headquarte
Neprehliadnite

Meta Platforms vsadila na virtuálny svet, výsledky (zatiaľ) neprichádzajú