„Slovenská obchodná inšpekcia zaznamenala v rokoch 2016 a 2017 zvýšený nárast podaní proti internetovému obchodu www.zasielkonos.sk,“ upozorňuje inšpekcia na svojej stránke. Poškodeným zákazníkom obchodník nedodal tovar, za ktorý si pritom vopred zaplatili. Inú možnosť platby im eshop neponúkol.

Zasielkonos.sk sa v obchodných podmienkach odvoláva na to, že tovar dodávajú zo zahraničia „externí dodávatelia a výrobcovia“, preto platba na dobierku nie je možná. To je jedna z indícií, ktorá vysvetľuje deravý model fungovania tohto internetového obchodu.

Ďalšou nápovedou je pomerne dlhá a navyše len orientačná dodacia lehota v rozmedzí 10 až 45 dní. Eshop ju ospravedlňuje tým, že tovar je zasielaný z Ázie a Taiwanu a nemá na ňu vplyv. Na stránke zdôrazňuje: „Predĺženie dodacej lehoty nie je v žiadnom prípade porušením dodacích podmienok.“ Čo v preklade znamená, že na dodanie tovaru môžete prakticky čakať aj mesiace.

Medzi rozhorčenými zákazníkmi sú aj takí, ktorým dorazila iba časť zo zaplatenej objednávky a aj to v podradnej kvalite. Na ich urgencie však eshop nereaguje.

Zdá sa, že na podobné praktiky doplácajú aj zákazníci českej verzie portálu - Zásilkonoš.cz. Svedčia o tom viaceré sťažnosti na portáli VaseStiznosti.cz, ktorý zastrešuje spotrebiteľská organizácia dTest.

„11. novembra 2016 som objednala cez webovú stránku tovar s okamžitou platbou. 14. novembra som dostala mail s informáciou „Objednávaka bola dodávateľom prijatá. Po cca 30 dňoch na mailovú otázku, kedy bude tovar dodaný, odpovedali, že lehota dodanie je až 45 dní. Od tej doby prestali komunikovať. 20. decembra zaslaná žiadosť o preverenie stavu zásielky – bez odpovede. 9. januára žiadosť o vrátenie peňazí – bez odpovede. 2. marca posledná žiadosť o vrátenie peňazí za nedodaný tovar – opäť bez komunikácie zo strany predajcu. Myslím, že ide o podvodné praktiky.“

                                                                                         Anna. B. (Vasestiznosti.cz)

Eshop sa vydáva za sprostredkovateľa

K internetovému obchodu sa hlási spoločnosť World shipping shops sídliaca v Londýne. Tá však s predajom tovaru, ktorý prezentuje v obchode, nemá nič spoločné. Zodpovednosť hádže na iných.

„V poslednom období bola na predmetnú webovú stránku pridaná informácia upozorňujúca spotrebiteľov na fakt, že www.zasielkonos.sk a ani spoločnosť World shipping shops so sídlom Kemp House, 152 City Road, Londýn, Spojené kráľovstvo, nie je predajcom žiadneho tovaru, ktorý na stránkach ponúka,“ uviedla inšpekcia.

Inšpekcia varuje pred eshopom, ktorý loví zákazníkov na čínsky tovar

Zdroj: Zasielkonos.sk

Z toho vyplýva, že Zasielkonos.sk funguje ako sprostredkovateľ a nie ako predávajúci. S tovarom, ktorý vystavuje v eshope (samozrejme aj s prihodenou maržou), prakticky neprichádza nijako do styku. Tovar, ktorý si zákazník na stránke vyberie a zaplatí, následne Zasielkonos.sk objedná od predajcov z Číny či USA. Objednávka potom putuje k zákazníkom priamo od nich.

S prevádzkovateľom eshopu sa nám nepodarilo skontaktovať. Na naše otázky od utorka neodpovedá.

Inšpekcia má zviazané ruky

Keďže eshop nesídli na Slovensku, proti jeho podivným praktikám SOI nič nezmôže. Kontrolný orgán navyše nie je oprávnený vymáhať platby za nedodaný tovar. Dotknutých zákazníkov odkazuje na Európske spotrebiteľské centrum v SR, ktoré je v tomto prípade kompetentné riešiť ich podnety. Sťažnosť je možné podať prostredníctvom online formulára

„Odporúčame spotrebiteľom dôkladne zvážiť všetky spotrebiteľské rozhodnutia, týkajúce sa zakúpenia produktov prostredníctvom vyššie uvedenej webovej stránky,“ uzavrela inšpekcia.