Cesta k vybranému modelu auta nie je zďaleka taká hladká, ako o tom Dexcar presviedča vo svojich videoprezentáciách. Najskôr sa musíte zapísať do poradovníka čakateľov alebo výstižnejšie povedané kúpiť si miesto na čakacej listine. Za registráciu si Dexcar pýta 390 až 1 700 eur (v závislosti od modelu auta aj viac).

Týmto sa však vaša misia nekončí. Závisí totiž od vás, akou rýchlosťou sa cez poradovník pretlčiete. Niekto sa na vaše auto musí zložiť, a tými ľuďmi sú logicky noví členovia, ktorých zapojíte do systému. Nováčikovia do neho nalejú svoje registračné poplatky a koleso sa točí ďalej.

Ak si myslíte, že to za vás spraví Dexcar, ste na omyle. Firma vám garanciu, že sa k vozidlu po zaplatení poplatku dopracujete, nedokáže poskytnúť. Sama sa k tomu priznáva v zmluvných podmienkach. „Firma Dexcar neustále pracuje na podpore produktov a služieb pre nových zákazníkov, avšak to nie je vždy zárukou plnej realizácie objednávky.“

Členom programu, ktorí ani po 24 mesiacoch od zaplatenia registračného poplatku auto nedostanú, sľubuje vrátenie 90 až 93 percent sumy. Zvyšok si strháva za akési spracovanie objednávky.

Prirovnanie fungovania Dexcaru k pyramídovej hre zástupcovia firmy rezolútne odmietajú. Oháňajú sa termínom „zdieľaná ekonomika“ (sharing economy), ktorá však funguje na úplne inom princípe. Ľudia v nej nezdieľajú peniaze, ale veci, ktoré reálne vlastnia a napríklad plne nepoužívajú.

Taliani mu zakázali podnikať

V Taliansku čelí Dexcar v súčasnosti trestnému oznámeniu. Tamojšie úrady stopli jeho činnosť a aj všetky promo aktivity na internete. Napriek tomu svoje služby naďalej propaguje na webových stránkach s talianskymi doménami a po hoteloch v krajine usporadúva kurzy pre Dexcar poradcov.

„Doposiaľ zhromaždené dôkazy ukazujú, že systém navrhnutý a riadený spoločnosťou Dexcar nielenže (v protiklade k tomu, čo sľubujú reklamy šírené na internete) nie je zadarmo, ale je tiež organizovaný a nastavený tak, že kopíruje vlastnosti pyramídového predaja,“ zhodnotil taliansky orgán pre ochranu hospodárskej súťaže ICA.

„Väčšina (ak nie všetky) z potenciálnych výnosov Dexcaru z prenájmu áut programu „car marketing bonus“ tvoria vstupné poplatky členov,“ upozornil ICA.

Inšpekcia ho má v hľadáčiku

Varovania talianskych úradov zalarmovali aj Slovenskú obchodnú inšpekciu (SOI), ktorá aktuálne preveruje Dexcar v jeho domovskej krajine - Nemecku.

„Na základe spotrebiteľského podania a informácií, ktoré má Slovenská obchodná inšpekcia k dispozícii od dozorného orgánu v Taliansku, sa Slovenská obchodná inšpekcia obrátila na nemecký dozorný orgán so žiadosťou o zaslanie informácií o činnosti spoločnosti Dexcar Autovermietung,“ informovala SOI. „Dôvodom žiadosti je preverenie podozrenia na vytvorenie, prevádzkovanie alebo podporovanie pyramídovej schémy.“

Dexcar nie je prvou spoločnosťou, ktorú SOI podozrieva z nekalej činnosti. Minulý rok v lete varovala pred praktikami firmy Kairos Technologies, ktorá lákala členov na 250-percentné zúročenie vkladu za kúsok miesta na disku počítača.