InoBat rýchlo silnie. Spoločnosť, ktorá vyrába batériové články na mieru zlákala ďalšieho veľkého investora. International Finance Corporation (IFC), člena Svetovej banky, ktorý pôsobí ako vyjednávateľ medzi vládami a súkromným sektorom, do ktorého investuje, otvára InoBatu cestu k ďalšiemu finančnému aj ľudskému kapitálu, informuje portál E15.

Dohoda o spoločnom rozvoji

Svetová banka spolu s InoBat potvrdili dohodu o spoločnom rozvoji. „Cieľom partnerstva je stavba gigafactory v strednej a juhovýchodnej Európe, a to v rámci globálnej platformy InoBat v Európe, USA a Indii,“ uviedol InoBat podnikateľa Mariána Bočka.

InoBat má aj ďalších zaujímavých investorov. Patria medzi nich energetická spoločnosť ČEZ, austrálsky ťažobný gigant Rio Tinto, americká firma Ideanomics, ktorá má urýchliť komerčné šírenie elektromobilov, alebo indická skupina zaoberajúca sa batériami Amara Raja. Za InoBatom stojí aj Czechoslovak Group českého biznismena Michala Strnada, informuje E15.

Investícia má potenciál, podľa odhadov sa výroba elektromobilov v Európskej únii do roku 2030 zvýši na 33 miliónov ročne. Vzniknúť má preto priestor na dvadsať až tridsať tovární na výrobu batériových článkov.

Vybudovanie výrobnej gigafactory

Z tejto prognózy InoBat ťaží. So stovkou batérií na mieru už počíta výrobca autobusov SOR Libchavy. Batérie je podľa InoBatu možné využívať aj v inej ako cestnej doprave, svedčí o tom zatiaľ bližšie nešpecifikovaný kontrakt s výrobcom vzdušnej mobility.

Cieľom spojenectva s divíziou Svetovej banky je vybudovanie výrobnej, výskumnej a vývojovej kapacity batérií. Doterajší rozpočet 90 miliónov eur by na vybudovanie gigafactory totiž ani zďaleka nestačil. „Pre predstavu: zvažovaná továreň koncernu Volkswagen, ktorá by mohla vzniknúť v Česku, by vyšla na viac ako päťdesiat miliárd korún a na jej priamom aj nepriamom financovaní by sa musel podieľať aj štát,“ informuje E15.

Spustenie pilotnej výroby

Kľúčovým krokom je pre InoBat aktuálne spustenie pilotnej výrobnej linky vo Voderadoch pri Bratislave. Prvé batériové články by závod mohol produkovať už na prelome tohto a budúceho roku. Spočiatku ich majú byť tisíce.

„V ďalšej fáze využijeme investície na zvýšenie objemu sériovej výroby s počiatočnou kapacitou jednej gigawatthodiny. Cieľová kapacita je zhruba trojnásobná. Finálnou fázou je globálne škálovanie výroby cez sériu tovární, takzvaných gigafactories, vo viacerých lokalitách v Európe i svete, na ktorých pracujeme s našimi zahraničnými partnermi,“ uviedla spoločnosť pre denník E15.

Ďalšie dôležité správy

InoBat vizualizácia
Neprehliadnite

Člen Svetovej banky a InoBat Auto spolu postavia gigafabriky na výrobu elektro batérií