Elektromobilita a batériový biznis naznačujú smerom do budúcnosti veľký biznisový potenciál aj v Európe. Aj to je jedným z dôvodov, prečo sa rozhodli spojiť sily a skúsenosti český energetický gigant ČEZ a slovenský výrobca batérií InoBat. Ten rokuje o kontrakte na dodávky lítia z českého Cínovca. Spolu zároveň majú testovať prevratnú technológiu energetického úložiska, kedy by spoločnosti mohli do projektu investovať desiatky miliónov eur, píše portál e15.cz.

„Chceme lítium z Cínovca odoberať od chvíle, kedy bude ťažba pripravená. Odhadujeme, že ho spočiatku spotrebujeme jednotky až desiatky ton ročne. Pre masovú produkciu počítame so stovkami ton ročne,“ povedal pre E15 Marián Boček, spoluzakladateľ InoBat.

Produkcia batérií do elektromobilov
Neprehliadnite

Európa investuje veľké peniaze do výroby batérií do elektromobilov

Slovenská firma bude látku potrebovať na výrobu batérií, preto stavia výskumné centrum vo Voderadoch. Firma plánuje prvé batériové články vyrobiť v budúcom roku. Neskôr má prísť stavba továrne pre veľkokapacitnú výrobu batérií. Slovenská firma plánuje jej dokončenie na prelome rokov 2023 a 2024 a investíciu odhaduje na jednu miliardu eur. M. Boček pritom predpokladá, že na túto fabriku budú potrebovať 4- až 5-tisíc ton lítia ročne.

ČEZ okrem InoBat rokuje o odbere lítia aj s ďalšími firmami. „Pri plnej produkcii cez dvadsať tisíc ton finálneho lítiového produktu ročne predpokladáme veľký záujem o produkciu z Cínovca,“ uviedol hovorca ČEZ Roman Gazdík. Bližšie informácie o ťažbe majú byť jasné v roku 2023.

InoBat vizualizácia
Neprehliadnite

Vývojár batérií InoBat je bližšie k výstavbe centra vo Voderadoch. Má byť ekologicky čisté

Spolupráca ČEZ a InoBat odberom lítia pritom nekončí. V spojení so spoločnosťou ESS, do ktorej investoval aj Bill Gates, firmy otestujú novú technológiu ukladania energie. Projekt má byť spustený v druhej polovici tohto roka.

Podľa obidvoch spoločností je rast dopytu po úložiskách energie to, na čo vsádzajú. Úložiská môžu vyrovnávať odber v miestach s vysokou spotrebou energie, akými sú napríklad dobíjacie stanice či továrne na výrobu samotných batérií. „Po svete vzniká mnoho datacentier, či už Google alebo iných hráčov. Datacentrá spotrebúvajú neuveriteľné množstvo energie, preto vedľa seba majú solárny či veterný park. K tomu potrebujú úložisko energie, ktoré vyrieši nestálosť solárnych a veterných parkov, teda dobu, keď práve, nefúka,“ vysvetlil spoluzakladateľ InoBat M. Boček.