Iniciatíva slovenských maloobchodníkov (ISKM) pripravuje žalobu, ktorú budú na štát podávať, aby si svoje odškodnenie vydobyli súdnou cestou. Upozorňujú na to, že maloobchod je zatvorený už viac ako 100 dní. „To je o viac ako 40 dní dlhšie, ako tomu bolo počas prvej vlny, a to nerátame dva týždne zatvorenia počas prvého plošného testovania," uvádza sa v stanovisku. 

Iniciatíva pripomína situáciu v ostatných krajinách. Vláda reaguje k podpore podnikateľov flexibilne. „U nás stále používame pre maloobchod jediné dve schémy – na zamestnancov a na nájomné, pričom tieto boli schválené ešte počas prvej vlny," upozorňuje iniciatíva. 

Na snímke priestory na prenájom na Obchodnej ulici v Bratislave 12. februára 2021. FOTO TASR - Dano Veselský
Neprehliadnite

Maloobchodníci hovoria o nedostatočnej podpore, zvažujú aj žalobu na vládu

ISKM tvrdí, že na ich požiadavky nikto nereaguje. Aj preto sa iniciatíva rozhodla pripraviť žalobu na štát. Maloobchodníci argumentujú tým, že ak štát prevádzky zatvoril, mal by ich aj dostatočne kompenzovať tak, aby sa podnikatelia nemuseli pozerať, ako ich dlhoročné podnikanie krachuje. „Žiadali sme najmä o podporu fixných nákladov, ktoré podnikatelia stále musia platiť bez toho, aby mali možnosť zarobiť na svoje fungovanie. Zo strany ministra financií nám táto podpora bola prisľúbená, avšak zostalo iba pri sľuboch,“ reaguje na situáciu Daniel Krakovský, predseda Iniciatívy slovenských maloobchodníkov.

ISKM zároveň spúšťa plagátovú kampaň #podnikyvlikvidacii, ktorej snahou je upozorniť na tento problém. Do kampane sa zapájajú aj veľkí členovia ISKM, napríklad NAY, LPP alebo Martinus.