Iniciatíva Skutočné obete, ktorá združuje rodiny a priateľov obetí Covidu-19, zaslala vláde list, v ktorom žiada o urýchlené vydanie povolenia na možnosť návštev covidových pacientov a na nastavenie jasných a jednotných pravidiel.

Sme pozostalí po tých, ktorí prehrali boj o život s koronavírusom. Jedna z najťažších okolností smrti našich najbližších, s ktorou sa nedokážeme vyrovnať, bola nemožnosť fyzického kontaktu, kým boli hospitalizovaní v nemocniciach,“ vysvetľuje Lenka Straková, ktorá je jednou z iniciátoriek. Pacient podľa nej potrebuje okrem zdravotnej starostlivosti aj kontakt s ľuďmi. Prítomnosť príbuzných vníma ako súčasť štandardu starostlivosti. 

WA 45 Česká Lípa - Záchranári v špeciálnych ochranných odevoch pomáhajú pri prevoze pacienta s ochorením COVID-19 z preplnenej nemocnice v meste Česká Lípa na severozápade Českej republiky vo štvrtok 18. marca 2021. FOTO TASR/AP  

Health care workers assist COVID-19 patient during a transport from a overrun hospital in Ceska Lipa, Czech Republic, Thursday, March 18, 2021. (AP Photo/Petr David Josek)
Neprehliadnite

Postupne by mohlo prísť k uvoľňovaniu opatrení v nemocniciach

Iniciatíva požaduje, aby sa nastavili jednotné pravidlá, kedy by mohol byť umožnený kontakt s pacientom.  Mnohí sú ochotní podstúpiť čokoľvek, len aby mohli sa mohli s príbuzným vidieť. V nemocniciach podľa nich vládne chaos, vo väčšine sú návštevy striktne zakázané, niekde má však výnimku kňaz, inde príbuzných potichu pustia, ak sa preukážu čerstvým negatívnym testom a zabezpečia si ochranné prostriedky.