Aktuálny nárast spotrebiteľských cien výrazne pociťuje až tretina Slovákov. Za problém pre svoje rodinné financie považuje zdražovanie aj ďalších 28 percent. Inflácia pritom znehodnocuje úspory a Slováci sa voči tomu nebránia dostatočne účinne.

Ekonóm SAV Vladimír Baláž
Neprehliadnite

Ignorovaný problém ničí II. pilier. Hodnotu súkromných dôchodkov požiera inflácia

Sporiaci účet s nízkym úrokom

Ukázal to prieskum verejnej mienky uskutočnený agentúrou Ipsos v spolupráci so spoločnosťou CapitalPanda. Zúčastnilo sa na ňom 315 respondentov zo Slovenska a tiež 315 z Českej republiky.

Inflácia
Neprehliadnite

Podľa Saxo Bank ostane inflácia aj v roku 2022 nepríjemne vysoko

Zhruba 64 percent slovenských respondentov je voči budúcemu vývoju skeptických. Očakávajú, že inflácia v roku 2022 ešte porastie. Prakticky sa však pred ňou nechránia.

,,Napríklad tretina si ukladá úspory na sporiaci účet s úrokom blízkym nule a vyše 13 percent využíva investičné životné poistenie, ktoré pre vysoké poplatky prináša len minimálne zhodnotenie," podotkli realizátori prieskumu.

Ilustračný obrázok - inflácia
Neprehliadnite

Októbrová inflácia na úrovni 5,1 percenta je najvyššia za posledných 13 rokov

Prieskum ďalej ukázal, že osem z desiatich Slovákov očakáva, že mu inflácia v budúcom roku zníži príjem. Takmer 34 percent síce počíta s nárastom platu, ale v menšej miere ako inflácia. Viac než tretine respondentov by sa výplata nemala meniť, čiže reálny príjem sa im zníži o mieru inflácie, a ďalších takmer deväť percent očakáva pokles príjmu.

Rastú investície do podielových fondov

Dobrou správou podľa realizátorov prieskumu je, že rastú investície do podielových fondov a akcií. Dve tretiny sa však nijako proti inflácii nechránia, takže im bude zdražovanie ujedať z úspor aj budúci rok. ,,Okrem toho sú Slováci, ktorí chcú svoje úspory ochrániť, stále pomerne konzervatívni pri investovaní svojich voľných finančných prostriedkov," podotkli realizátori.

Z prieskumu tiež vyplynulo, že Slováci výrazne viac veria kryptomenám než Česi. Svoje úspory do nich investuje 11,4 percent slovenských respondentov, ale len 5,9 percent českých.

burza
Neprehliadnite

Podielovým fondom ide karta. Lenže časy vysokých ziskov ohrozuje inflácia

,,Naopak, v čom sa od našich západných susedov takmer nelíšime, je investovanie do tradičných aktív, ako sú nehnuteľnosti a zlato, ktoré sa považujú za stabilné. Slováci 16,9 percent svojich úspor vkladajú do investičných nehnuteľností a deväť percent do zlata," podotkli realizátori.

Na porovnanie, Česi investujú 15 percent svojich úspor do nehnuteľností a 11 percent do zlata. Naopak, štátne dlhopisy ľudí nelákajú a sú na okraji záujmu v Česku (investujú do nich štyri percentá respondentov) aj na Slovensku (2,3 percent).

Nákup
Neprehliadnite

Inflácia v septembri prudko zrýchlila na 4,6 percenta. Ide o takmer desaťročné maximum