Venezuela sa opäť chystá odstrániť nuly z národnej meny, aby zjednodušila každodenné transakcie, ktoré sa už niekedy nezmestia ani na kalkulačku alebo vyžadujú niekoľkonásobné použitie karty na dokončenie nákupu.

Centrálna banka plánuje už v auguste škrtnúť na bankovkách až šesť núl, keď predchádzajúce vydanie bankoviek s väčšou nominálnou hodnotou problémy spôsobené obrovskou infláciou nevyriešilo. Uviedla to agentúra Bloomberg s odvolaním na tri informované zdroje.

Škrtnutie núl znamená, že jeden dolár (21,5 Sk) by novo zodpovedal hodnote 3,2 Bolívaru namiesto doterajších 3,219 milióna bolívarov.

Venezuela naposledy zmenila hodnotu bolívaru v roku 2018. V marci potom začala tlačiť bankovku v hodnote jedného milióna, ktorá sa stala najväčšou v histórii krajiny.

Táto bankovka má však teraz hodnotu len 0,32 amerického centu a nestačí ani k nákupu šálke kávy.

Od roku 2008, najprv za vlády prezidenta Huga Cháveza a potom súčasného prezidenta Nicolasa Madura, odstránila krajina zo svojej meny už osem núl kvôli obrovskej inflácii. Neformálne prijala americký dolár pre mnoho každodenných transakcií. Väčšina Venezuelčanov však dostáva plat v bolívaroch.

Zmenu si vyžiadali hlavne firmy. Tie upozornili vládu, že veci ako platenie daní a ďalšie účtovné operácie sa pre nich stali nezmyselne zložitými.

Venezuelská centrálna banka nezverejňuje pravidelné údaje o inflácii. Podľa indexu Café con leche vytvoreného agentúrou Bloomberg, ktorý sleduje vývoj cien kávy s mliekom v pekárni v Caracase, teraz medziročná inflácia činí 2 339 percent. Klesla tak z viac ako 300-tisíc percent v roku 2019. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom v máji ceny stúpli o 20 percent.

Venezuelská ekonomika možno už dosiahla svoje dno, ktorému predchádzalo sedem rokov hospodárskeho poklesu. Za to obdobie sa domáca mena stala prakticky bezcennou kvôli prepadu cien ropy a nekontrolovaným vládnym výdavkom. Pod tlakom amerických sankcií bola vláda nútená zrušiť kontrolu nad niektorými cenami, znížiť dotácie na tovar vrátane benzínu a odstrániť mnoho devízových obmedzení, čo by mohlo umožniť krajine vrátiť sa v tomto roku k rastu.