Ceny potravín sa oproti júlu zvýšili o 0,8 percenta a oproti predchádzajúcemu mesiacu o 11,4 percenta.

Vzhľadom na to, že inflácia sa v auguste nezmiernila tak, ako sa očakávalo, sa v súčasnosti považuje za viac ako pravdepodobné, FED zvýšil sadzby o 0,75 bodu, aj keď niektorí dúfali v miernejšie zvýšenie, ak by inflácia minulý mesiac vykazovala výraznejšie známky ochladenia. Trhy reagovali zodpovedajúcim spôsobom, pričom najhorší deň od júna 2020 zaznamenali najmä technologické akcie.

Keď inflácia na jar a začiatkom leta 2021 začala prudko rásť, bolo to do veľkej miery v dôsledku tzv. bázického efektu, ktorý zvrátil ochladzujúci účinok pandémie na spotrebiteľské ceny rok predtým. Na začiatku pandémie sa ceny v dôsledku náhleho poklesu spotrebiteľských výdavkov a dopytu po pohonných hmotách prudko prepadli a potom sa v priebehu leta a jesene pomaly šplhali späť na úroveň spred pandémie.

Ešte v apríli 2021 FOMC (Federálny výbor pre operácie na voľnom trhu) uviedol, že sa bude snažiť o „infláciu mierne nad úrovňou 2 percent po určitý čas", kým začne zvyšovať úrokové sadzby s cieľom dosiahnuť dlhodobý priemer inflácie na 2-percentnej úrovni. Je čoraz jasnejšie, že dvojpercentný cieľ sa v dohľadnom čase aj po najagresívnejšom zvyšovaní sadzieb FEDu za dlhé obdobie posunul mimo dosahu.

Infographic: Inflation Shows Little Signs of Cooling in August | Statista You will find more infographics at Statista

Ďalšie dôležité správy