Inflácia v USA sa v apríli zrýchlila prudšie, než sa očakávalo, a bola najvyššia za viac ako 12 rokov. Dôvodom bola akcelerácia zotavovania ekonomiky a zdraženie energií.

Index spotrebiteľských cien v apríli medziročne stúpol o 4,2 percenta, uviedlo americké ministerstvo práce. Ekonómovia počítali so zvýšením len o 3,6 percenta. Medzimesačne spotrebiteľské ceny vzrástli o 0,8 percenta, pričom experti prognózovali +0,2 percenta.

Jadrová inflácia, do ktorej sa nezapočítavajú volatilné ceny potravín a energií, dosiahla v medziročnom porovnaní 3 % a v medzimesačnom 0,9 percenta. Ekonómovia očakávali +2,3 percenta respektíve +0,3 percenta. Medzimesačná miera jadrovej inflácie bola najvyššia od roku 1982.

WA 21 archív Drážďany - Na archívnej snímke zo 4. decembra 2018 žena si ráta eurové bankovky v peňaženke v Drážďanoch. Miera inflácie v Nemecku spomalila v apríli 2020 na najnižšiu úroveň od konca roka 2016. Uviedol to v stredu nemecký štatistický úrad Destatis, ktorý zverejnil predbežné údaje. Podľa Destatisu spotrebiteľské ceny vzrástli v apríli medziročne o 0,8 %, zatiaľ čo v marci dosiahla inflácia 1,4 %. Aprílový údaj predstavuje najnižšiu mieru inflácie od novembra 2016, keď dosiahla rovna
Neprehliadnite

Medziročná miera harmonizovanej inflácie v marci vzrástla na 1,5 percenta

Ceny energií v apríli medziročne vyskočili o 25 percent, pričom benzín zdražel o 49,6 percenta a vykurovací olej o 37,3 percenta. Ceny jazdených áut stúpli o 21 percent.

Jedným z dôvodov vysokej medziročnej miery inflácie je tiež vplyv nízkej minuloročnej bázy pre porovnanie. V apríli 2020 totiž platili tvrdé protipandemické opatrenia a veľké časti ekonomiky boli uzavreté. Tento pandemický vplyv bude skresľovať medziročnú infláciu ešte niekoľko mesiacov.