Spotrebiteľské ceny v Rakúsku zrýchlili minulý mesiac medziročné tempo rastu na viac než ročné maximum. Navyše v medzimesačnom porovnaní rástli ceny najvýraznejšie za šesť rokov. Poukázali na to v piatok zverejnené údaje rakúskeho štatistického úradu.

Ako úrad informoval, spotrebiteľské ceny v Rakúsku vzrástli v marci medziročne o dve percentá po 1,2-percentnom raste vo februári. Marcové tempo rastu bolo najvyššie od februára minulého roka.

WA 21 archív Drážďany - Na archívnej snímke zo 4. decembra 2018 žena si ráta eurové bankovky v peňaženke v Drážďanoch. Miera inflácie v Nemecku spomalila v apríli 2020 na najnižšiu úroveň od konca roka 2016. Uviedol to v stredu nemecký štatistický úrad Destatis, ktorý zverejnil predbežné údaje. Podľa Destatisu spotrebiteľské ceny vzrástli v apríli medziročne o 0,8 %, zatiaľ čo v marci dosiahla inflácia 1,4 %. Aprílový údaj predstavuje najnižšiu mieru inflácie od novembra 2016, keď dosiahla rovna
Neprehliadnite

Medziročná miera harmonizovanej inflácie v marci vzrástla na 1,5 percenta

Spotrebiteľské ceny potlačili v marci nahor najmä náklady na dopravu, ale aj ceny bývania a potravín. Náklady na dopravu sa medziročne zvýšili o 3,6 percenta, ceny bývania o 2,9 percenta a ceny potravín a nealkoholických nápojov o 1,2 percenta.

V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny v Rakúsku minulý mesiac zvýšili o 1,1 percenta, čo bol najvýraznejší rast od marca 2015. Vo februári rast dosiahol 0,5 percenta.