Spotrebiteľské ceny v Rakúsku spomalili minulý mesiac tempo rastu, spomalenie však bolo slabšie, než naznačoval predbežný odhad. Inflácia sa tak naďalej drží v tesnej blízkosti vyše 47-ročného maxima. TASR o tom informuje na základe správy serverov RTTNews a tradingeconomics, ktoré zverejnili konečné údaje rakúskeho štatistického úradu.

Spotrebiteľské ceny v Rakúsku vzrástli v auguste medziročne o 9,3 percenta po 9,4-percentnom raste v júli, ktorý predstavoval najvyššiu mieru inflácie v Rakúsku od marca 1975. Spomalenie tak podľa finálnych údajov bolo slabšie, než naznačoval predbežný odhad z konca augusta, podľa ktorého inflácia dosiahla 9,1 percenta.

Augustovú infláciu vo vysokej miere ovplyvnili náklady na bývanie a vykurovanie, ako aj náklady na dopravu. Tie sa zvýšili o 16,8 percenta, najmä v dôsledku rastu cien pohonných látok o 44 percent a cien jazdených áut o 24,4 percenta. Ceny potravín a nealkoholických nápojov vzrástli o 13,1 percenta a ceny v hoteloch a reštauráciách o 9,9 percenta.

Na medzimesačnej báze spotrebiteľské ceny v Rakúsku stagnovali. Aj v tomto prípade štatistický úrad upravoval pôvodný odhad, ktorý poukazoval na pokles spotrebiteľských cien o 0,2 percenta.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Rakúska ekonomika výrazne spomalila tempo rastu v druhom štvrťroku