Spotrebiteľské ceny v Maďarsku pokračovali v závere minulého roka v zrýchľovaní tempa rastu, pričom miera inflácie dosiahla najvyššiu úroveň za takmer 27 rokov. Výrazne sa pod to podpísal rast cien energií a palív, ktorý dosiahol viac než 55 percent, a potravín, kde sa ceny zvýšili o takmer 45 percent. Uviedol to v piatok maďarský štatistický úrad.

Spotrebiteľské ceny v Maďarsku vzrástli v decembri medziročne o 24,5 percenta oproti 22,1-percentnému rastu v predchádzajúcom mesiaci. Decembrová miera inflácie je tak najvyššia od marca 1996.

Ceny elektrickej energie, plynu a pohonných látok vzrástli v poslednom mesiaci 2022 oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka o 55,5 percenta a ceny potravín o 44,8 percenta. Tie ovplyvnil rast cien veľkého počtu položiek, najmä chleba, vajec, mlieka, syrov, masla a ďalších mliečnych produktov.

Napriek zrýchleniu tempa rastu spotrebiteľských cien však bola inflácia miernejšia, než očakávali ekonómovia. Tí počítali so zrýchlením miery inflácie až na 26 percent.

Na medzimesačnej báze sa spotrebiteľské ceny v Maďarsku zvýšili v decembri o 1,9 percenta. Aj v tomto prípade zrýchlili tempo rastu, keď v novembri rast dosiahol 1,8 percenta.

Ďalšie dôležité správy

Do Budapešti vycestovala v iný termín. A nedorozumenie bolo na svete.
Neprehliadnite

Inflácia v Maďarsku v novembri vzrástla a prekonala odhady