Medziročná miera inflácie v Kanade zrýchlila v októbri na viac než 18-ročné maximum. Vývoj spotrebiteľských cien najviac ovplyvnili náklady na dopravu a bývanie. Analytici pritom očakávajú, že ceny budú pokračovať v raste aj v nasledujúcom období.

Rast spotrebiteľských cien

Ako v stredu informoval kanadský štatistický úrad, spotrebiteľské ceny vzrástli v októbri medziročne o 4,7 percenta, čo predstavuje najvyššiu infláciu od februára 2003. Na porovnanie, v septembri sa ceny zvýšili o 4,4 percenta.

Najvýraznejšie rástli náklady na dopravu. Tie sa zvýšili o viac než 10 percent, čo je najvýraznejší rast od marca 2003.

Narušený chod prístavu

Analytici predpokladajú, že ceny budú v raste pokračovať aj naďalej. „Tlak na rast cien očakávame aj v ďalšom období, najmä po tom, čo došlo k narušeniu chodu prístavu vo Vancouveri,“ povedal Derek Holt zo Scotiabank.

Poukázal na zablokovanie železničnej trate smerujúcej do najväčšieho kanadského prístavu vo Vancouveri v dôsledku mohutných dažďov a zosuvov pôdy na západe provincie Britská Kolumbia. Holt zároveň dodal, že do konca roka by sa inflácia mohla dostať výrazne nad 5 percent.

„Musíme si byť istí, že nerozbijeme žiadny systém, ale systém zlepšíme,“ povedala šéfka ECB Christine Lagardová o možnosti zavedenia e-eura.
Neprehliadnite

Šéfka ECB hovorí, že inflácia v eurozóne bude zvýšená dlhšie, než sa očakávalo