Oproti februáru sa tak znížila o 1,6 percentuálneho bodu, uviedol v piatok v rýchlom odhade európsky štatistický úrad Eurostat.

Vlani v marci ceny v krajinách používajúcich spoločnú európsku menu vzrástli medziročne o 7,4 percenta. Rovnako ako v minulých mesiacoch sa na raste cien podieľalo predovšetkým zdražovanie potravín. Naopak, ceny energií po dlhom čase medziročne klesli.

V kategórii potravín, alkoholu a tabakových výrobkov dosiahla inflácia 15,4 percenta, zatiaľ čo vo februári to bolo o 15 percent. Výrazne nižší bol rast cien u neenergetického priemyselného tovaru (6,6 percenta) a služieb (päť percent). Pri energiách sa ceny znížili o 0,9 percenta, zatiaľ čo ešte vo februári ich rast dosiahol 13,7 percenta.

Medzimesačne sa ceny v eurozóne zvýšili o 0,9 percenta. Rýchly odhad neobsahuje údaje za celú Európsku úniu - tie úrad zverejní v polovici apríla.

Z dvadsiatky členských krajín eurozóny zostáva aj naďalej najvyššia inflácia v trojici pobaltských štátov - v Lotyšsku (17,3 percenta), Estónsku (15,6 percenta) a v Litve (15,2 percenta). Len tesne za nimi je Slovensko s hodnotou 14,8 percenta. Výrazný pokles, a to na 7,8 percenta z februárových 9,3 percenta, zaznamenala najväčšia európska ekonomika Nemecko.

Najnižšiu infláciu hlási za marec Luxembursko (tri percentá), Španielsko (3,1 percenta) a Holandsko (4,5 percenta).

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Vysoká inflácia spôsobuje Slovákom finančné ťažkosti, dlhy stúpli desatine respondentov