Inflácia v Číne zostáva nízka. Tempo rastu spotrebiteľských cien bolo v máji slabé a pokles cien výrobcov sa urýchlil. Zotavovanie druhej najväčšej svetovej ekonomiky po uvoľnení covidových reštrikcií je totiž len postupné.

Index spotrebiteľských cien v máji medziročne stúpol o 0,2 percenta po raste o 0,1 percenta v apríli, uviedol v piatok čínsky štatistický úrad. Ekonómovia očakávali nárast o 0,3 percenta. V medzimesačnom porovnaní spotrebiteľské ceny klesli o 0,2 percenta, pričom ekonómovia prognózovali pokles o 0,1 percenta.

Index cien výrobcov v máji medziročne oslabil o 4,6 percenta po znížení o 3,6 percenta v predchádzajúcom mesiaci. To bol najprudší pokles veľkoobchodných cien od mája 2016. Ekonómovia počítali s poklesom o 4,3 percenta.

Slabá inflácia však takisto znamená, že čínska centrálna banka má naďalej dostatok priestoru, aby prijala opatrenia na podporu ekonomiky.

Vzhľadom na najnovšie údaje ekonomiky sa mnohí experti obávajú deflácie v Číne. Deflácia je opakom inflácie a znamená pokles celkovej cenovej hladiny. Podľa väčšiny odborníkov je deflácia pre ekonomiku nebezpečnejšia ako mierna inflácia.

Ďalšie dôležité správy

WA 18 archív Lipsko - Na archívnej snímke žena drží eurové bankovky nad košom s nákupom v Kuchyni v Lipsku 2. júna 2022. Miera inflácie v Nemecku dosiahla na začiatku roka 8,7 %. To znamená výrazné zrýchlenie v porovnaní so záverom minulého roka po tom, ako údaje za december boli revidované smerom nadol. Uviedol to v stredu 22. februára 2023 nemecký štatistický úrad Destatis, ktorý potvrdil odhad zo začiatku februára. Ako povedala šéfka Destatisu Ruth Brandová, nemecké domácnosti platili v januá
Neprehliadnite

Prichádza obrat v inflácii, energie začínajú brzdiť rast cien. Nemusí to stačiť