Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v Británii sa v apríli znížilo na 8,7 percenta z 10,1 percenta v marci, hlavne kvôli cenám energií. Vyplýva to z údajov, ktoré v stredu zverejnil britský štatistický úrad. Inflácia tak bola vyššia, než čakali analytici, vzďaľuje sa od maxima za 41 rokov, ktoré vlani v októbri predstavovalo 11,1 percenta. Prvýkrát od vlaňajšieho augusta je zároveň pod desiatimi percentami. Jadrová inflácia však bola najvyššia za 31 rokov.

Ekonómovia v ankete agentúry Reuters očakávali spomalenie inflácie až na 8,2 percenta. Britská centrálna banka na začiatku mesiaca odhadla, že inflácia v apríli dosiahne 8,4 percenta.

Jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa nestabilné ceny energií, potravín a tabaku, nečakane vzrástla na 6,8 percenta. Ocitla sa tak na najvyššej hodnote od marca 1992.

Napriek spomaleniu v posledných mesiacoch inflácia aj naďalej znižuje kúpnu silu zamestnancov, ktorých mzdy rastú pomalšie ako spotrebiteľské ceny.

Správa posilňuje očakávania, že centrálna banka bude musieť znovu zvýšiť úrokové sadzby. Trhy očakávajú, že základná úroková sadzba v Británii stúpne do konca tohto roka na päť percent z terajších 4,5 percenta.

Medzinárodný menový fond v utorok zlepšil odhad tohtoročného vývoja britskej ekonomiky. Zatiaľ čo ešte minulý mesiac predpovedal pokles o 0,3 percenta, teraz počíta s rastom, a to o 0,4 percenta. Inflácia podľa fondu do konca tohto roka zostúpi zhruba na päť percent. Do polovice roku 2025 by sa podľa neho mala vrátiť k dvojpercentnému cieľu centrálnej banky.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke pochod Prahou organizovaný v rámci protivládnej demonštrácie Česko proti biede. Praha, 16. apríla 2023. FOTO TASR - Barbora Vizváryová
Neprehliadnite

Česká inflácia bude už tento mesiac nižšia ako slovenská, klesala štyrikrát rýchlejšie