Spotrebiteľské ceny v Británii pokračujú v zrýchľovaní tempa rastu, pričom v júli ich rast prekročil 10 percent a dosiahol nové viac než 40-ročné maximum.

Spotrebiteľské ceny v Británii vzrástli v júli oproti rovnakému obdobiu minulého roka o 10,1 percenta po 9,4-percentnom raste za mesiac jún, uviedol v stredu britský štatistický úrad. Medziročná miera inflácie je tak najvyššia od februára 1982.

Júlový vývoj inflácie najviac ovplyvnili náklady na bývanie, dopravu a ceny potravín. Náklady na bývanie sa zvýšili o 20 percent, na dopravu o 14,8 percenta a ceny potravín a nealkoholických nápojov o 12,6 percenta. Rástli aj ceny v reštauráciách a hoteloch (takmer 9 percent) a náklady na rekreáciu a kultúru, ktoré sa zvýšili o 5,6 percenta.

Rast spotrebiteľských cien tak prekonal očakávania analytikov. Tí počítali so zrýchlením inflácie na 9,8 percenta.

Britská centrálna banka začiatkom augusta upozornila, že inflácia môže tento rok prekročiť 13 percent. Ak sa tak stane, Briti zaznamenajú najvyššiu mieru inflácie od roku 1980. Banka zároveň predpokladá, že Británia skĺzne do recesie, v ktorej by mala zotrvať veľkú časť budúceho roka.

V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa spotrebiteľské ceny v Británii zvýšili v júli o 0,6 percenta. Oproti vývoju v júni sa tempo rastu cien spomalilo (v júni dosiahla medzimesačná inflácia 0,8 percenta), opäť však bolo výraznejšie, než očakávali analytici. Tí počítali so spomalením medzimesačnej inflácie na 0,4 percenta.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke zľava podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan, predseda Národnej rady Slovenskej republiky Boris Kollár a poslanec NR SR Patrick Linhart pred tlačovou konferenciou na tému
Neprehliadnite

Po prudkej inflácii prídu vysoké dane. Dáta signalizujú tvrdý trest za zvolenie I. Matoviča